1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Halk Cephesi'nden Halkın Belgeseli Festivali

TARİH BİZİ YAZACAK

BİZ TARİH YAZACAĞIZ!

BU MAHALLE BİZİM tarafından düzenlenen Belgesel Festivali’nin ilki 28 Ocak günü Gazi Cemevi’nde gerçekleştirildi.

Hazırlıkları aylar öncesinden başlayarak hazırlanan belgesellerin gösterimlerinin yapıldığı program Meriç Nehri’nde “Kurtuluşa kadar savaş” şiarını yükselten dört devrimci nezdinde tüm dünya devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşu sonrasında; emperyalizmin devrimi umut olmaktan çıkartmak için devrimcilere her alanda yaptığı saldırıların boşa olduğu devrim mücadelesinde direnişlerin devam ettiği, her yerin devrimin mevziisi haline getirileceği belirtilen konuşmada “Emperyalizme ve faşizme karşı mahallelerimizde sürdürdüğümüz savaşımız tüm saldırılara karşı gün be gün büyüyerek sürüyor. Mahallelerimizde mücadelemizi BU MAHALLE BİZİM şiarı ile sürdürüyoruz. Yozlaştırmaya karşı halk kültürünü büyüterek BU MAHALLE BİZİM diyoruz. Uyuşturucu ile gençlerimizin sömürülmesine karşı BU MAHALLE BİZİM diyoruz. Kumarı evlerimizin dükkânlarımızın içerisine dek sokulmasına emeğimizin çalınmasına karşı BU MAHALLE BİZİM diyoruz.  Çetelerin sokaklarımızda terör estirmesine dur diyerek BU MAHALLE BİZİM diyoruz. Tüm yozlaştırma saldırısına karşı alternatiflerimizi geliştiriyoruz.” denildi.

Tüm hazırlığı biten dört belgeselin gösterimlerinin yapıldığı etkinlikte; Bu Mahalle Bizim Gazi Halkın Futbolu ve Sünnet Şöleni, Bu Mahalle Bizim Bir Mayıs Sünnet Şöleni ve Halkın Sağlıkçıları hazırladıkları belgesellerle yerlerini aldı.

İlk olarak izlenen Bu Mahalle Bizim Gazi Halkın Futbolu belgeselinin ardından Ümit İlter’in Eli Öpülesi Halka Dair şiiri okundu.

İkinci izlenen belgesel ise Halkın Sağlıkçılarının hazırladığı Sağlık belgeseli oldu. Sağlığın nasıl para ile satıldığının anlatıldığı belgesel sonrasında ara verildi.

Verilen ara sonrasında Grup Yorum Bu Mahalle Bizim ve Çav Bella parçalarını seslendirdi.

Kavga türkülerini seslendiren Grup Yorum emekçileri 36 gündür sürdürdükleri açlık grevi direnişlerini anlattı.

Ümit İlter’in Örgütlenmeye Dair şiiri okunması sonrasında Bu Mahalle Bizim Bir Mayıs ve Bu Mahalle Bizim Gazi’nin sünnet belgeselleri izlendi. Halkın bir geleneği olarak yapılan sünnet düğünlerinin anlatıldığı belgeseller sonrasında festival jürisinin değerlendirme yapması için ara verildi.

Jüri değerlendirmelerini yaparken salonda MİT Çiftliği belgeseli izlendi.

Festival jürisinin değerlendirmesi sonrasında üçüncü olan Bu Mahalle Bizim Gazi Halkın Futbolu belgeseli, ikinci olan Bu Mahalle Bizim Bir Mayıs Sünnet belgeseli ve birinci olan Halkın Sağlıkçıları belgeselleri emekçilerine plaketleri verilerek festival sonlandırıldı.

                                                                                                                     

29.01.2024

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.