1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Halkın Avukatı-Anılar 2


Kitap Adı: Halkın Avukatı-Anılar 2

Yazar Adı: Av. Özgür Yılmaz

Yayınevi: Boran Yayınevi

Basım Tarihi: Temmuz 2023

 

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

 Önsöz

18 Ocak 2013 tarihinde bürolarımıza operasyon yaptılar. İstanbul ve Ankara’daki bürolarımızda çalışan arkadaşlarımızı ve ÇHD üyesi dostlarımızı gözaltına aldılar. Bu dosyanın firari sanığıydım. 14 aylık firarilikten sonra mahkemeye hiç gitmediğim, hiç teslim olmadığım, hukuken “kaçtığım” halde “kaçma şüphem yok” diye mahkeme hakkımdaki yakalama kararını ben yokken kaldırdı. 2017 yılında yapılan operasyonda ise, hakkında gözaltı kararı verilen büro arkadaşım Suriye’deydi. Suriye’de yaşanan savaş suçlarını tespit etmek ve davalar açmak için Suriye’ye gitmişti. Suriye televizyonlarında emperyalistlerin, AKP’nin, yerli işbirlikçilerin yağmaları ve katliamları ile ilgili hukuki süreç başlatacağını açıkladı. Bize yönelik operasyon kararı da bu nedenle verildi. Suriye’deki arkadaşımız operasyon olunca yine Suriye televizyonunda ve Türkiye’ye gönderdiği açıklamada “Gözaltıların bizi yıldıramayacağını ve kendisinin de Türkiye’ye geleceğini” açıkladı. Sonrasında ise yaşamını da tehlikeye atarak savaş koşullarında Lübnan’a geçti. Buradan tarifeli uçakla Türkiye’ye geldi. Uçaktan indiğinde “kaçma şüphesiyle” gözaltına alındı. Gözaltındaki diğer arkadaşlarla birlikte mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme arkadaşımızı “kaçma şüphesi var” diye tutukladı. 14 ay kaçan benim. Benim yönümden “kaçma şüphesi yok” diye hakkımdaki yakalama kararını kaldıranlar, yurtdışından gelen arkadaşımızı “kaçma şüphesi var” diye tutukladılar. Bu bile hangi mantıkla ve ne gerekçeyle tutuklandığımızı gösteriyor.

İlk kitabımı 2013 yılında, firariyken yazmıştım. Kitabın basımında teknik hatalar oldu. Arkadaşlarıma gönderdiğim gözden geçmemiş ilk taslak matbaada basıldı. Bu nedenle kitabımda redaksiyon hataları anlatım bozuklukları çoktu.

Bu kitabı ise Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde kaleme aldım. Kaleme aldım derken; gerçek anlamda el yazısıyla yazıp el yazısıyla çoğalttım. Umarım bu sefer redaksiyon hataları çok olmaz. Olursa da şimdiden özür diliyorum. Koşullarımızı göz önüne alacağınızı düşünüyorum.

Kitabımda anlattığım olaylar benden daha çok bizim hikâyemiz. İçinde olduğum olayları ve hatırlayabildiklerimi yazdım. 2013-2014 yıllarındaki firarilikten 12 Eylül 2017 tarihinde tutuklandığım sürece kadar yaşanan olayları anlattım. Büromuzdaki arkadaşlarımın her biri aynı şekilde yüzlerce olay yaşamıştır. Ben içinde olduğum olayların bir kısmını yazdım. Umarım şu an benim gibi hapishanede olan arkadaşlarım da kendi yaşadıklarını kaleme alırlar. Şu bir gerçek ki, yaşadıklarımızı yazma konusunda yetersiziz. Oysa tarihsel sorumluluğumuz gereği yazmamız gerekiyor. Ama yoğunluk bahanesiyle bunu pek yapamıyoruz. Ama yoğunluk bahanesiyle bunu pek yapamıyoruz. Hapishane koşullarında zamanı daha iyi kullanarak tüm halkın avukatlarının kitap çalışmalarını arttıracağından eminim

Her bir halkın avukatının bir yıllık mücadelesi bile onlarca kitap olacak olaylarla dolu. Ben de konu bulmakta çok zorlanmadım. Bir kısmını tam hatırlayamamaktan bir kısmını da benzerlikten dolayı anlatmadım.

“Halkın avukatlığı nedir?” sorusunun cevabını sizlere anlatmaya çalıştım. Halkın avukatlığına kısa bir cevap verecek olursam; sömürüye, faşizme ve emperyalizme karşı halkla birlikte mücadele etmektir. Düzenin yanında değil, halkın yanında avukatlık pratiği içinde mücadeleyi büyütmektir.

Büromuz avukatları Fuat Erdoğan ve Ebru Timtik’in şehitlikleri halkın avukatlığı nedir sorusuna verilen en güzel cevaptır. Büromuzun tarihi halkın avukatlığının ileri taşınması mücadelesidir. Hapishanede olsak bile bu geleneği devam ettiren ve ettirecek birçok avukat her zaman olacaktır. Halkı yok edemeyeceklerine göre halkın çocukları da halkın avukatlığını her daim yapacaklardır. Umudumuzu ve direnişimizi hiçbir güç yok edemez.

Av. Özgür Yılmaz
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.