1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Ankara TAYAD’lı Aileler Panel Düzenledi


Ankara TAYAD’lı Aileler 20 ocak cumartesi günü,  S-R-Y kuyu tipi hapishaneler ile ilgili neden kuyu tipi hapishaneler ve neden direniş başlıklı panel gerçekleştirdi. Tüm devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan panel konuşmacıların katılımı ile devam etti. Konuşmacılar arasında ÇHD üyesi avukat Ceren Yılmaz, TAYAD’lı ailelerden  Doğan Karataştan, Antalya  S Tipi hapishanesinden bir süre önce tahliye edilen Rukiye Serçe ve DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu vardı. Moderatörlüğünü Semiha Eyilik’in yaptığı panel konuşmacıların ardından soru-cevap bölümü ile devam etti. Yaklaşık 4 saat süren panelde konuşmalar özetle şunları söylediler

 

Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu;

Hapishanelerin insan haklarına aykırı yerler olduğunu belirterek “İnsanlara ceza verebilirsiniz ama bu denli bir işkenceye maruz bırakamazsınız. İki gün boyunca Kayseri’deydim ve orada ağırlaştırılmış müebbet hapis alanların durumu gerçekten çok ağır. Orada kalmayı psikolojik ve fizyolojik açıdan insanların kaldırması mümkün değil. Türkiye’de yüzde 90 oranında mevzuata uyulmuyor diyerek gezdiği hapishaneler ve görüştüğü tutsaklardan gözlemlerini aktardı.

 

TAYAD’lı Aileler ‘den Doğan Karataştan;

 

Derneğimiz şuan yasal olarak kapalı, 2015 darbe dedikleri süreçten sonra KHK ile kapatıldı ama bugün 1983’ten itibaren TAYAD mücadelesi TAYAD’lı her bir ailenin olduğu yeri veya evimizi birer TAYAD olarak ele alıyoruz ve bu şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz diyerek TAYAD'ın tarihini ve bugüne gelişini anlattı. Türkiye’nin NATO’ya girmesi ile beraber yapılan fare deneyleri üzerinden hapishaneleri inşa etmeye başladılar. Bir ve üç kişilik koğuşlar bu şekilde açıldı. Tutsakların lehine oralarda hiç bir şey yok. Bu sistemler NATO karargahlarında yapılıyor diyerek emperyalizmin hapishaneler ile devrimcileri imha etmeye çalıştığını anlattı.

 

Avukat Ceren Yılmaz;

 

Birçok ilde yüksek güvenlikli hapishaneler var. Çok ciddi iddiaların olduğu S tiplerinin açıldığı da duyuruluyor. 2016 yılından beri CTE faaliyet raporu açıklamıyor. Bu raporlarda kaç tip hapishane olduğu kapasitelerinin ne olduğu ve kaç tutuklu olduğu gibi bilgiler yayınlanıyordu. Ama 2016’dan beri açıklanmıyor. Birçok ilde Y ve S tiplerinin açıldığı raporların içerisinde. Hapishanenin tipinin ne olduğu konusunda hapishanenin bile kafasının karışık olduğu aktarıldı. Bazı hapishanelerde  kamera sorunu çözüldü ama genelinde bu sorun devam ediyor. Hapishane modeli nedeniyle zaten içerisi güneş görmüyor. Bu hapishanelerin havalandırmasını üç katlı bir apartmanın asansör boşluğunun en alt katında havalandırmaya çıkıyorsunuz gibi düşünün. Günlük bir saat havalandırma hakkı personel eksikliği gerekçesiyle günde sadece bir saatle sınırlı tutuluyor. Havalandırmaya çıktığınız esnada lavabo ihtiyacınız olsa havalandırma hakkınızı kaybediyorsunuz ya da yağmur kar yağsa oraya koruyucu bir şey götürülmesine izin verilmediği için yağıştan etkilenirseniz havalandırma hakkınız yine bitiyor diyerek hapishanelerin mimari yapısını ve hak ihlallerini anlattı.

Konuşmacılardan Rukiye Serçe ise Antalya S tipi hapishanesinde yaşadıkları keyfi uygulamalardan ve işkencelerden bahsetti.

Panele 55 kişi katıldı.
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.