1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya'da 3 Devrimcinin Duruşması Görüldü

23-01-2023 tarihinde Almanya'da Tutuklu Bulunan 3 Devrimcinin Mahkemesi Görüldü

İHSAN CİBELİK'İN AMELİYATININ İSTEDİĞİ HASTAHANEDE YAPILMASI KABUL EDİLDİ!

TUTUKSUZ YARGILANMASI İÇİN YAPILAN BAŞVURU İSE REDDEDİLDİ!

Yaklaşık 20 aydır tutuklu olan ve tutuklu yargılanan Devrimci Gazeteci Özgül Emre, Kanser Hastası Grup Yorum emekçisi İhsan Cibelik ve Antifaşist Serkan Küpeli'nin yargılandığı Duesseldorf Yüksek güvenlikli eyalet mahkemesinde 23.01.2024 tarihinde duruşmaları görüldü.

Saat 09.30'da başlaması gereken mahkeme belirsiz bir nedenle bir saat gecikmeli başladı.

Duruşma hakim heyeti 7.senato hakimlerinin savunma tarafına söz hakkı vermesi ile başladı. Savunma tarafı avukatlarından Yener Sözen ve Anna Busl Türkiye'nin faşizm ile ilgili dilekçelerini okumaya başladılar.

Dilekçe okumasına Devrimci Gazeteci Özgül Emre'nin avukatı Yener Sözen Türkiye’nin suçlarını, faşizm ile yönetildiğini anlatmaya başladı. Ankara gar katliamı, Suruç, Gezi gibi halk katliamından örnekler verildi ve Avukat Yener Sözen Türkiye'de faşizmin var olduğunu ve özellikle AKP iktidarı ile birlikte faşizmin artık gizli bir hal almadığını ve açıktan yapıldığı belirtilerek, AKP iktidarı döneminde ülkemizde olan işçi ve halk katliamları örneklerle anlatıldı. Bunun üzerinden Almanya topraklarında ülkelerindeki faşizmi teşhir etmek ve var olan bu faşizme karşı mücadele etmenin meşruluğunu anlattı. Ardından dilekçenin devamını Anti-Faşist Serkan Küpeli'nin avukatı okumaya devam ederek Direnme hakkını anlattı. Direnme hakkının doğal bir hak olduğunu, yasalarla belirlenemeyeceği ve şekillendirilemeyeceğini belirterek bütün vatandaşların halkın direnme hakkının mutlaka olduğunu anlattı.

Ardından dilekçelerini 7. Senato hakimlerine sunan avukatların ardından savunma avukatlarının sunduğu ve okudukları dilekçe ile ilgili Federal Savcı Setton söz alarak konuştu.

SINIFININ ADAMI EMPERYALİZMİN SAVCISI SETTON KONUŞUYOR!

Setton konuşmasında;

AKP iktidarının 2013 yılından itibaren insan hakları ve uygulamaları konusunda kötüleştiği ve kaygı verici olduğunu kabul edebileceğini belirterek, " “Diyelim ki, 2013 den beri Türkiye’de faşizm var, Özgül Emre en az 2003 den beri örgüt üyesidir. Ayrıca Faşizme karşı direnmek hak olabilir ama DHKP-C için geçerli değildir. Çünkü onlar sadece “Faşist” AKP iktidarına veya Erdoğan’a karşı değil, Türkiye devletine karşılar ve bunu tüm yayınlarında açıklıyorlar. Onların hedefi kendi diktatörlüklerini kurmak. Dikkatinizi çekerim; Erdoğan’a “Lider” denildiği gibi, DHKP-C de Dursun Karataş’a “Önder” diyorlar. Eğer sadece Faşist iktidara karşılarsa, neden karar hakkı olmayan “sıradan” polisleri veya 3. Kişileri hedef alıyorlar? Sadece faşizm değil başta ABD “Emperyalizmi” olmak üzere, Almanya Emperyalizmine de karşı olduklarını söylüyorlar ve konsolosluklarına saldırı düzenliyorlar. O yüzden onlar için direnme hakkı geçerli değildir.” diyerek demagog edasıyla savlarını savunmaya çalıştı.

7. SENATO HEYETİ BAŞKANI BAHLER DİJİTAL DELİL İLE İLGİLİ GEÇEN DURUŞMADA VERİLEN DİLEKÇEYİ REDDETTİ.

 

Sınıfının insanı kindar Setton'un konuşmasından sonra davanın başından beri savunma tarafının verdiği önemli olan dilekçeleri reddetmenin ustası olan Hakim BAHLER geçtiğimiz haftaki duruşmada Dijital Delil avukatının verdiği dilekçedeki bazı yerleri reddetti.

Sonrasında ise mahkeme heyeti Başkanı Bahler duruşmaya 1 saat ara verdi.

DİRENİŞ KAZANIMLARINDAN BİRİSİ DURUŞMANIN ARASININ ARDINDAN GELDİ

Kanser hastası Grup Yorum emekçisi İhsan Cibelik'in tedavi hakkının uygulanması ve tutuksuz yargılanması için geçtiğimi yıl Aralık ayında avukatları başvuru yapmışlardı ve bu başvuru hem Federal Savcı Setton hem de Duesseldorf 7. Senato heyeti tarafından Grup Yorum emekçisi İhsan Cibelik'in avukatları Yüksek Mahkemeye başvurarak tekrar talebin incelenmesini istemişlerdi. Yüksek mahkeme bu talebe yürütülen direniş sonucunda hemen ameliyat olabilmesi için gerekenin yapılmasını, tutuksuz yargılanmasının ise reddine karar verdi.

Almanya'da hapishanelerinde ve dışarıda Grup Yorum emekçisi hasta tutsak İhsan Cibelik’in 20 aydır tutukluluğu göz önünde bulundurulduğunda 16 ay sonra biyopsisi direnilerek yapıldı, yine hem dışarıdaki süresiz açlık grevcilerinin direnişi ve yine İhsan Cibelik'in başlattığı Süresiz açlık grevi sayesinde bu kazanım elde edildi. Direnmek her zaman yenilmeyen tek komutandır.

Aradan sonra duruşma İhsan Cibelik’in açıklamasıyla devam etti.

İhsan Cibelik açıklamasında "Almanya’da on binlerce tutsağın tedavi edilmediği ve tedavi şartlarının hiçbir şekilde hapishanelerde yaratılmadığı gerçeğini anlattı.

Yüksek Mahkemenin kararıyla birlikte ihsan Cibelik tedavi hakkı için 36 gündür sürdürdüğü açlık grevi direnişine ara verdiğini duyurdu.

Grup Yorum emekçisi İhsan Cibelik direnişe ara verdiğini belirtirken, temel haklarının gaspı söz konusunda, her zaman, her türlü bedeli ödemeyi göze alarak diremeye hazır olduğunu vurguladı. İhsan Cibelik'in açıklamasının ardından mahkemede Türkiye faşizmi ile ilgili bilirkişi getirilmesi konusu tartışıldı. Tarafsız ve mümkünse Türkiyeli bir bilir kişi Talep eden avukatlar, bir yandan kendi önerilerini sundular, diğer yandan da mahkemenin sunduğu bilir kişiyi neden tarafsız bulmadıklarını açıkladılar. Almanya-Türkiye ilişkilerinin “normalleşmesini” talep eden bir kişi tarafsız olamaz” denildi.  Bunun yerine, Türkiye’de yaşamış, faşizmin saldırılarına uğramış olmasa da oradaki koşullarla duygusal bir bağ kurabilen Türkiyeli birinin olması daha iyi olacağı, söylendi.

“Sosyal demokrat partisinde çalışan, yani doğrudan Almanya hükümetinin çıkarlarını savunan ve ayrıca Savcı ve Hakim ise tam tersi Türkiyeli olmasının daha iyi olmayacağını savundular. Hâkim; “öyleyse İŞİD davalarında da sadece Suriyeli hatta daha iyisi İslamcı bilir kişiler çağıralım. Bu yapılamaz.” Dedi. Hakim ayrıca, bilir kişinin faşizm tanımlamasının önemli olmadığını, Türkiye’de faşizmin olup olmamasının belirleyici olmayacağını ve kararı etkilemeyeceğini, asıl olarak bilir kişiden sadece; Türkiye’deki siyasi ve insan hakları koşullarını ve verilerini açıklaması isteneceğini vurguladı.

Yine de avukatların önerdiği isimleri araştıracaklarını ve düşüneceklerini söyleyen hakim, önümüzdeki duruşmaların bir kısmını Almanya'da yapılan Alman Demiryolları grevlerinden dolayı iptal ederek, mahkemeyi 31 Ocak’a erteledi.

Seyirciler duruşma salonunda ayrılırken; “DİRENE DİRENE KAZANDIK, KAZANACAĞIZ” sloganlarını attılar. Özgül Emre ise “Sizler direnmeye başladığınız gün onları yendiniz zaten” diyerek karşılık verdi.

Bir sonraki duruşma 31.01.24 saat 9:30da, OLG Duesseldorf’ta (Kapellweg 36) görülecek.

 

Tüm halkımızı 31.01.2024 tarihindeki duruşmaya bekliyoruz.

Faşist 129 Yasaları Kaldırılsın Komitesi


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.