1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Demokrat Avukatlar Derneği (VDJ)’Den 129B Davasıyla İlgili Açıklama


https://www.vdj.de/beitrage-aktuelles/prozessbeobachtung-zum-dhkp-c-prozess-vor-dem-oberlandesgericht-in-dusseldorf

Açıklamanın Türkçesi;

Düsseldorf Yüksek Bölge Mahkemesi'nde DHKP-C davasının gözlemlenmesi

Eş başkanımız avukat Joachim Kerth-Zelter (Solingen) dava hakkında bilgi veriyor

Özgül Emre, Serkan Küpeli ve İhsan Cibelik'in yargılandığı dava 14 Haziran 2023 tarihinden bu yana Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde (OLG) devam ediyor. Bu kişiler komünist DHKP-C'nin sözde Alman Komitesi'ni kurmakla suçlanmaktadırlar. Alman Ceza Kanunu'nun (StGB) yabancı bir terör örgütünü desteklemeyi cezalandırılabilir bir suç haline getiren 129b maddesi uyarınca yargılanıyorlar.

Diğer davalarda olduğu gibi bu davada da "terör örgütü" teriminin yasada tanımlanmamış olması bir eksiklik. Bir yandan terör örgütü, diğer yandan kurtuluş hareketi olarak sınıflandırma daha ziyade siyasi olarak belirlenmektedir. DHKP-C'nin destekçileri ve üyeleri olduğu iddia edilen kişilere karşı açılan davalarda, sınıflandırma esasen Türk makamlarının değerlendirmelerine ve bu değerlendirmeler temelinde örgütün AB terör listesine dahil edilmesine dayanmaktadır. Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya kabul edilmesiyle bağlantılı olarak yakın zamanda ortaya çıktığı üzere, Türk hükümetinin hassasiyetleri büyük ölçüde dikkate alınmaktadır.

Sanıklar terör eylemleri ya da kendilerine ait cezai suçlarla suçlanmamaktadır. Daha ziyade, müzik etkinlikleri ve bilgilendirme konferansları düzenlemek gibi faaliyetlerden sorumlu tutuluyorlar çünkü bunların bir terör örgütü olarak sınıflandırılan DHKP-C'ye destek teşkil ettiği söyleniyor.

Sanıkların tamamı yaklaşık 18 aydır tutuklu bulunuyor. Sanık Küpeli, kızının doğumundan kısa bir süre sonra hapsedilmiştir. Sanık Cibelik'in prostat kanseri olduğu ancak 16 aylık bir gecikmeden sonra bir doktor tarafından tespit edilmiştir, bu nedenle tutukluluğu özel bir yük oluşturmaktadır.

Bu tür birçok davada olduğu gibi, yargılamanın hukukun üstünlüğüne uygun olarak yürütülüp yürütülemeyeceği konusunda şüpheler bulunmaktadır.

Her şeyden önce, 11 Eylül 2001'den sonra Alman Ceza Kanunu'nun (StGB) 129b maddesinde getirilen yabancı terör örgütlerine destek eylemlerinin cezai sorumluluğu, terör örgütü kavramının muğlaklığı nedeniyle önemli ölçüde hukuki şüpheye tabidir, çünkü Alman Anayasası'nın (GG) 103. maddesinde belirtilen kesinlik ilkesine göre, bir kişi yalnızca cezalandırılabilirliği daha önce yasada belirtilen bir eylemden dolayı cezalandırılabilir.

Ceza Kanunun 129b maddesi kapsamındaki diğer birçok davada olduğu gibi, iddianame, diğer hususların yanı sıra, yabancı makamların - bu davada Türkiye'nin - bulgularına dayanmaktadır ki bu durum, devletlerin kendileri hukukun üstünlüğüne tabi değilse özellikle sorunludur.

Birçok davada, mevcut davada olduğu gibi, iddianame sözde bir muhbirin ifadesine dayanmaktadır. Burada bu durum özellikle kuşkuludur, çünkü kendisi sahte belge düzenlemekle suçlanmaktadır ve ne zamandan beri Alman makamları tarafından istihdam edildiği ve hatta DHKP-C ortamını araştırmak için Almanya'ya gelip gelmediği bile belirsizdir.

 

Son olarak, DHKP-C'nin bir terör örgütü olduğu yönündeki değerlendirme esasen yıllar önce özellikle Hollanda'da el konulan dijital verilere dayanmaktadır. Bu verilerin dijital bütünlüğü, zaman içinde başka bağlamlarda defalarca derlendiği için garanti edilemez.

Özellikle Temmuz 2016'daki darbe girişiminin bastırılmasından bu yana Türkiye'de hukuk devletinin kapsamlı bir şekilde ortadan kaldırıldığı da göz önünde bulundurulursa, Alman kolluk kuvvetleri ve mahkemeleri, Türkiye'nin StGB 129b maddesi kapsamında uygun bir koruma nesnesi olup olamayacağını kendilerine sormalıdır. Bu gelişme ışığında, Adalet Bakanlığı'nın kovuşturma yetkisi de gözden geçirilmeli ve revize edilmelidir.

VDJ'nin Avrupa'daki çatı kuruluşu olan Avrupa Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Hukukçular Derneği (EJDM), özellikle Avrupalı birçok avukat örgütüyle birlikte, 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye'de siyasi arka planı olan mahkeme süreçlerini, özellikle de avukatlara karşı açılan toplu davaları izlemektedir. Suçlama genellikle "DHKP-C ya da PKK terör örgütü üyeliği ya da liderliğidir. Uluslararası gözlemciler defalarca bu davaların adil yargılama ilkelerine uymadığı sonucuna varmıştır. Ne yazık ki DHKP-C davasında tespit edilen eksiklikler Türkiye'deki yargılamaları anımsatmaktadır. https://eldh.eu/2023/11/joint-statement-widespread-mistreatment-of-lawyers-in-turkey/

 

Demokrat Hukukçular Derneği (VDJ) Bu Nedenle Şunları Talep Etmektedir:

 

Sanıklar Özgül Emre, Serkan Küpeli Ve İhsan Cibelik'in Derhal Serbest Bırakılması.

DHKP-C Yargılamalarının Ve İlgili Diğer Tüm Yargılamaların Derhal Durdurulması.

Stgb § 129 B'nin Kaldırılması Ve Adalet Bakanlığı Tarafından Verilen Kovuşturma İzninin Geri Çekilmesi.

Muhalif Türk Örgütlerinin AB Ve Federal Almanya Cumhuriyeti'nin Terör Listesinden Çıkarılması.

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.