1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya’da Uluslararası Sempozyum’un Açılış Günü’nde NATO Saldırganlığı Paneli Yapıldı


Anti-Terör yasaları, NATO saldırganlığı, Politik Tutsaklar ve Dezenformasyon üzerine Anti-Emperyalist Cephe’nin düzenlediği uluslararası sempozyumun birinci günü sona erdi. Sempozyumun açılışı 231 gündür Almanya’daki faşist 129 yasalarına karşı açlık grevi direnişini sürdüren Eda Deniz Haydaroğlu’nun yaptığı konuşmayla başladı. Eda Deniz Haydaroğlu konuşmasında önce halk kurtuluş mücadelesinde kaybettiğimiz tüm dünya şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşuna çağrı yaptı. Ardından 129 yasalarının içeriğinden bahseden Haydaroğlu buna karşı başlattığı açlık grevi direnişinin nedenlerini anlattı. Bu yönteme gelene kadar her yolu denediklerini aktaran Haydaroğlu son çare olarak açlık grevine başladığından bahsetti. Açlık Grevi yönteminin toplumu en etkileyen eylem biçimi olduğunu ifade etti. Açlık grevi direnişçilerinin niyetinin ölmek olmadığını ama onurlarının canlarından daha kıymetli olduğunu anlatan Haydaroğlu bunun sınıf savaşının bir parçası olduğunu söyledi. Eda Deniz Haydaroğlu konuşmasını kazanmanın tek yolunun direnmek olduğunu, birlikte direnmek zorunda olduğumuzu ve ortak düşmanımızın emperyalizm ve NATO olduğunu belirterek sonlandırdı.

Ardından sempozyumun ilk paneli NATO saldırganlığıydı. Panel, Anti-Emperyalist Cephe’den Kostantina Kartsioti’nin konuşması ile başladı. Kartsioti, direnişin Filistin, Almanya, Donbass ve her yerde sürdüğünü buna karşı direnişin ve katliamların da devam ettiğini vurguladı. Direnişin Anadolu’da da sürdüğünü anlatan Kartsioti, geçtiğimiz günlerde Meriç nehri kıyılarında katledilen 4 Türkiyeli devrimciyi de andı. 2. Paylaşım Savaşından sonra ABD’nin NATO eliyle dünyada hegemonya kurduğu ve NATO’nun günümüzde hala sınırlarını genişletmeyi hedeflediğini anlattı. Bunu son Ukrayna süreciyle örneklendirdi. Konuşmasını dünyanın her yerinde emperyalizm ve NATO tarafından binlerce insanımızın katledildiği bunu durdurmanın tek yolunun hepimizin birliğinden geçtiğini vurgulayarak bitirdi.

Panelin ikinci konuşmacısı BASK bölgesinden Profesör Inaki Gil de San Vicente’ydi. Terörizm kavramının kullanımından örnekler vererek konuşmasına başlayan Inaki, zayıfların savaşına terörizm, temiz savaşın ise güçlünün terörü olduğu olarak anlatılmasının çarpıklığından bahsetti. NATO’nun tek kuruluş gayesinin sosyalizm ve Sovyetleri yok etmek olduğunu anlatan İnaki, NATO’nun kuruluşunda binlerce NAZİ’nin yer aldığını hatırlatarak konuşmasını bitirdi.

 

Panel Donbass bölgesinden Alexy Albu’nun sempozyumu selamlayan videosunun yayımlanmasıyla devam etti. Bölgede son durumları aktaran Albu, emperyalizmin yaşadığı çıkmazı, Ukrayna’da alacağı mağlubiyetin onlar için yıkıcı olacağı ve bir domino etkisi yaratacağını anlattı. Albu, konuşmasını emperyalizmin her paraya ihtiyaç duyduğunda savaş başlattığını bunun dünya hakları için bir felaket olduğunu ve birlik mesajları vererek bitirdi.

 

Panelin dördüncü konuşmacısı olarak Almanya Komünist Partisi’nden Stefan Natke söz aldı. Natke yaşadığımız sürecin bir geçiş süreci olduğu ve emperyalizmin saldırılarını yükselttiğini söyledi. ABD’nin en büyük rakip olarak Çin’i, Rusya’ya olan saldırısını da Çin’in stratejik müttefiki olarak görmesine bağladı. Almanya’nın emperyalist politikalarından bahseden Natke, Ukrayna gündeminde de Nazi rejiminin en büyük destekçilerinden biri olduğunu vurguladı. Bunun yanı sıra artık Almanya’da politik yasaklamaların arttığını aktardı. Bunlara örnek olarak Filistinli yapıların ve sosyalizme, Sovyetler’e ait sembollerin yasaklanmasını verdi. Natke de konuşmasını birlik olmak yönünde çağrıyla bitirdi.

 

Panelin beşinci konuşmacısıysa ‘’Tüm Afrika Halklarının Devrimci Partisi’’ temsilcileri oldu. Temsilciler, Afrika’daki baş çelişkinin emperyalizm ve Afrika halkları arasında olduğunu anlattı. Batı Afrika’daki son anti-emperyalist kalkışmalar ve halkın düşüncelerini anlatan parti temsilcileri hedeflerinin birleşik Sosyalist bir Afrika olduğuyla konuşmalarını bitirdi.

Panelin altıncı konuşmacısı İsviçre’den Savaş Karşıtı Koalisyon’un temsilcisi Markus Heinzman oldu. Heinzman konuşmasına İsviçre’de de Almanya benzeri anti-terör yasaları olduğu örneğiyle başladı. NATO’nun tarihsel gelişimini anlatan Heinzman, sosyalizm düşünün bir ütopya olmadığını anlattı. NATO’nun katliamcı politikalarına değinen Heinzman Filistin’de bugün yaşananların NAZİ’lerin de hayali olduğundan bahsederek konuşmasını bitirdi.

Panelin yedinci konuşmacısı Yunanistan’dan NATO Kaolisyonuna Karşı Mücadele’nin temsilcisiydi. Kuruluşlarının amacı ve hedefinden bahseden temsilci, mevcut iktidarının Yunan halkına rağmen Nazi Kiev rejimine verdiği desteği anlattı. Yunan komünistlerinin emperyalizmle mücadelesinden örnekler veren temsilci konuşmasını emperyalizmle karşı mücadelenin zorunluluğu ve birlik mesajlarıyla bitirdi.

Panelin son konuşmacısı Bulgaristan 23 Eylül Hareketi’nden Stephan katıldı. Sosyalizm sonrası Bulgaristan’ın NATO’ya katılım sürecini ve tarihsel gelişimini anlatan temsilci, insanlığın en büyük düşmanının emperyalizm olduğunu ve buna karşı anti-emperyalistlerin aralarındaki iletişimi kuvvetlendirmesi ve birliğini arttırması gerektiğini anlattı.

Sempozyumun ilk günü panelin ardından yapılan aynı içerikteki Workshopla devam etti. NATO’ya karşı yapılacak birliğin nasıl olabileceği, neler yapılabileceği yönündeki verimli tartışmaların sonunda sempozyumun ilk günü bitti.
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.