1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Alman Jungewelt Gazetesi Açlık Grevi Direnişçisi Eda Haydaroğlu İle Röportaj Yaptı

 Almanya’da en büyük sol gazetelerden biri olan JungeWelt 129A/B yasalarına karşı ve devrimci tutsakların özgürlüğü için süresiz açlık grevinde olan Eda Deniz Haydaroğlu ile Berlin direniş çadırında bir röportaj gerçekleştirdi.

Röportajın Linkini Ve Türkçe Çevirisini Sizlerle Paylaşıyoruz.

https://www.jungewelt.de/artikel/462826.protesaktion-in-berlin-wir-sind-bereit-mit-unserem-leben-zu-bezahlen.html

Türkçe;

"Canımızla Ödemeye Hazırız"

Berlin: Alman Ceza Kanunu'nun 129. maddesine karşı ve solcu aktivistlerin serbest bırakılması için açlık grevi.

Eda Deniz Haydaroğlu İle Röportaj

Tam 237 gündür açlık grevindesiniz. Nasılsınız, durumunuz nasıl?

Moral olarak iyiyim tatbiki, ama sağlık açısından şiddetli kas ağrısı, sürekli baş dönmesi, mide bulantısı ve yorgunluktan muzdaribim. Sadece şeker, tuz, su, çay ve bazen kahve alıyorum- ama esas olarak bugün hala hayatta olmamın tek nedeni B1 vitamini.

Mayıs 2022'de tutuklanan Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli'nin serbest bırakılması İçin açlığınızla direniyorsunuz. Neyle suçlanıyorlar?

İhsan Cibelik sol görüşlü Türk müzik grubu "Grup Yorum "un bir üyesi, Özgül Emre bir gazeteci ve Serkan Küpeli bir anti-faşist. Her üçü de Paragraf 129b kapsamında yargılanıyor, yani yabancı bir terör örgütüne, bu durumda DHKP-C'ye üye olmakla suçlanıyorlar.

Bu iddia edilen üyelik için hangi kanıtlar gösterilmektedir?

Yetkili ve resmi eylemlere, gösterilere, konserlere veya başka etkinliklere katılmak ve bunları organize etmekle suçlanıyorlar. Özellikle, 2014 yılında Oberhausen'de "Irkçılığa karşı tek yürek ve tek ses" sloganıyla düzenlenen ve 15.000 kişinin katıldığı bir grup yorum konseri organize etmekle suçlanıyorlar.

Haziran ayında üç sanığın yargılanmasına Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde başlandı. Dava şu ana kadar nasıl gitti?

Yaşadığım şey sınıf adaletiydi. Başsavcı Ralf Setton tutsaklar her şeyden önce Marksist-Leninist olmakla suçluyor. Onların Marksist-Leninist bir diktatörlük kurmak istediklerini iddia ediyor. Bu üç kişiye ciddi suçlular ya da teröristlermiş gibi davranıldı. Mahkeme salonunda camın arkasında oturdular. Beate Zschäpe gibi Naziler bile bir cam bölmenin arkasına konulmamıştı.

Mahkumlar nasıl?

Pek iyi değiller. Üçü de tecritte. Serkan Küpeli katı bir tecritte tutuluyor, yani 23 saat hücresinde tek başına ve bir saat avlusu var. İhsan Cibelik'e yakın zamanda kanser teşhisi kondu. Tutuklandığında prostatının büyüdüğünü ve biyopsi yapılması gerektiğini zaten biliyordu. Bunu cezaevi doktorlarına, savcıya ve mahkeme başkanına açıklamıştı. Biyopsi yapılmasına 16 ay boyunca izin verilmedi.

Alman yargısının bu davadaki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Almanya'nın üç kişiyi Türkiye'nin talimatıyla tutukladığı söylenebilir. Tutuklama emrini veren Federal Başsavcı Peter Frank, tutuklamadan kısa bir süre sonra Türkiye'ye gitti ve orada Erdoğan ile görüştü. Türk Adalet Bakanlığı'na göre görüşmede ele alınan konulardan biri de terörle mücadele yasalarıydı. Bu, özellikle Türk muhalefet üyelerinin Almanya'da siyasi nedenlerle tutuklandığı ve yargılandığı anlamına geliyor. Adalet Bakanı Marco Buschmann Ağustos ayında kendisiyle görüştüğümüzde bunu bize teyit etti. Görüşmemizde, jeopolitik çıkarların da 129b maddesinin yardımıyla korunması gerektiğini itiraf etti.

Neden Bir Protesto Biçimi Olarak Açlık Grevini Seçtiniz?

Açlık grevleri genellikle mahkumların kendileri tarafından organize edildiği düşünülüyor. Ancak bu protesto biçimi hapishaneyle sınırlı değil. Başka bir seçenek kalmadığında açlık grevi yaparsınız. Ben ve Dayanışma Komitesi'nin diğer üç üyesi şu anda adalete susamış durumdayız. Ne Federal Adalet Bakanı'nın ne de mahkeme başkanının bize acımayacağını, kilo vermemizin ya da belki de ölmemizin umurlarında olmadığını biliyoruz. Ancak dışarıda pek çok insanın umurunda olduğumuzu da biliyoruz. Ve biz bunu, Paragraf 129 tarafından tehdit edilen Almanya'daki tüm solcular için yapıyoruz.

Açlık grevinin sağlık üzerindeki etkilerinden korkmuyor musunuz?

Elbette korkuyorum. Artık uzun vadeli sonuçları ve hatta ölümü hesaba katmamız gereken bir noktadayız. Hayatlarımız bizim için de değerli elbette, faşizme karşı, emperyalizme karşı ve adalet için savaşmaya devam etmek istiyoruz. Ama aynı zamanda yoldaşlarımız için de adalet ve özgürlük istiyoruz. Ve bu paragrafın, bu adaletsizliklerin kamuoyuna duyurulmasını istiyoruz. Bunun bedelini canımızla ödemeye hazırız.

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.