1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

TAYAD’lı Lerzan Caner İle Ev Hapsi Röportajı


Ben TAYAD’lı AİLELER’den Lerzan CANER. 2004 yılından beri TAYAD’LI AİLELER Derneğinde tutsak aileleriyle birlikte Hapishanelerdeki hak gaspları için mücadele ediyorum.

“Teröre destek sağlamak” suçlamasıyla 12 Aralık 2023 gecesi saat 02.30 da evim Terörle Mücadele polisleri tarafından vahşi bir şekilde basıldı.

Tam 9 aydır ev hapsinde kaldım. 13 Eylül 2023’te mahkemem vardı. Mahkeme ev hapsimi kaldırdı. 14 Eylül’de de gelip elektronik kelepçemi çıkardılar. Bana ev hapsi kararı verilmesinin esas nedeni vasisi ve arkadaş görüşçüsü olduğum tutsakları ziyaret etmemi engellemek, onlara eşya ve para yatırmamı engellemek. Tutsak Aileleriyle Tutsakların arasındaki sıcak bağları, sevgiyi, dostluğu ve desteği kesmek ve tutsakları yalnız bırakmaktır.

Ev hapsi ile Devletin amaçladığı politika hapishanelerde özgür tutsakların üzerindeki tecriti ağırlaştırmaktır.  Tutsakları yalnız bırakmak, onların hapishanelerdeki hak gasplarını duyurmalarını engellemektir. Tutsaklarla ailelerinin, arkadaşlarının ve dostlarının bağını kopartmaktır.

Ev hapsi yaşamımı etkiledi. Ev hapsi öyle bir şey ki siz hapiste değilsiniz, ama özgür de değilsiniz. Eviniz sizin hapishaneniz kendiniz de kendinizin gardiyanı oluyorsunuz. Dışarda yapmak istediğiniz işleri yapamıyorsunuz çünkü yalnızca hastane ve mahkeme için izin alabiliyorsunuz ve ertesi günü onun belgesini Denetimli Serbestlik Bürosuna birisiyle gönderiyorsunuz. Ben hastanelerde Afrikalı göçmenlere çeviri yapıyordum ama bunları yalnızca telefonla yapabildim. Yani onların yanında olamadım. Yan dairede oturan komşum çok ağır hasta oldu. Gidip bir şey yapamadım. Bunlar gerçekten çok kötü.

Ev hapsi çalışma yaşamımı çok kötü şekilde etkiledi. Göçmenler dil bilmedikleri için çok zorluk çektiler. Ben de onlara yardım edemediğim için çok acı çektim.

Beni cezalandırmak için bana ev hapsi verenler aynı zamanda tutsakları da bu şekilde cezalandırarak onların üzerindeki tecriti daha da ağırlaştırdılar.

Devrimci Tutsakları S,Y,R ve Yüksek Güvenlikli Kuyu Tipi Hapishanelere kapatarak onların üzerindeki tecriti ağırlaştırmak istiyorlar. Bu şekilde halka da gözdağı vermek istiyorlar. Ayrıca, biz TAYAD’lı AİLELER gibi tutsaklar için mücadele edenleri de ev hapsiyle cezalandırıyorlar. Bu şekilde hem tutsakları hem de ailelerini cezalandırmak istiyorlar. Tutsakların sahipsiz kalmasını istiyorlar.

Avukatlarım iki kere itiraz etti. İlk itirazlarını ev hapsinin üzerinden birkaç gün geçtikten sonra yaptı. Sonra, diğer tutsak TAYAD’lılar hapisten çıkınca yaptılar ama her seferinde de REDDINE kararı verildi.

Şu anda Ankara, Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde bulunan Hüseyin KARAOĞLAN’ın direnişini saygıyla selamlıyorum. Nedim ÖZTÜRK ve Nurettin KAYA direnerek kazandılar. Amacımız bu tip kuyu-kafes hapishaneleri içerde tutsaklar dışarıda biz Tutsak Yakınları direnerek ve mücadele ederek kapattıracağız.

Nasıl 1996 da, Eskişehir Tabutluklarını 12 şehit vererek kapattırdıysak, 2000 – 2007 de 122 şehit vererek F Tipleri’ndeki tecriti yendiysek, Kuyu Tipi Hapishaneleri de direnerek kapattıracağız.


 

 

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.