1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli Emperyalizmi Yargılamaya Devam Ediyor

 

25 Ekim 2023 tarihinde devrimci tutsaklar Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli ‘ye karşı süren 129b Anti-Terör Davasının duruşması görüldü.

 Duruşmada önceki duruşmaların devamı olarak avukatların mahkeme heyetine sundukları dilekçeler tartışıldı ve yeni dilekçeler verildi. Savcılığın önceden bilgi vermeden ana davaya sunduğu üç yeni dijital delilin reddedilmesine yönelik dilekçeler konu edildi. Özgül Emre'nin avukatı Ahues; 2005 tarihli Amsterdam belgeler hakkında gereken bilgilere sahip olmadıklarını eleştirdi ve şimdiye kadar herhangi bir inceleme hakkına sahip olmadıklarını söyledi. Tüm dataların en azından resim halinde savunmaya verilmesini talep etti. 'Bugün savcı gelmiş yeni belgeler sunuyor, bunu kabul etmiyoruz' dedi.

Devamında Avukat Ahues yaptığı dilekçesinde 2016 tarihli sözde Musa Aşoğlu’nun tutuklanmasında ele geçirilen delillerin güvenirliğini tartışma konusu yaptı. Başta savcılığın yeni sunduğu 'gençlik.txt', 'bildiri-herkese.txt' ve 'bölgeler.txt' isimli deliller olmak üzere, Musa Aşoğlu başlığı altında mahkemeye sunulan tüm delillerin reddedilmesini talep etti. Söz konusu bütün belgelerin değiştirilme tarihi olarak 2016 yazarken, xmp-koduna göre oluşturulma tarihinin 2020 olduğunu tespit etti. Yani; 2016 tarihinde sözde ele geçirilen dijitallerin 2020 yılında oluşturulduğunu, yani sonradan oluşturulduğunu kanıtladı.

Avukat Meister ek olarak bu belgelerin birçok yazıdan alınmış ve tek yazı haline getirilmiş olduğunu söyledi. 'Savunmanın bunu inceleme hakkı olmalı, aksine alının bir karar keyfilik olur. Federal polisin yaptığını düşünüyoruz. Kim yaptı, nasıl yaptı, neden yaptı bu sorulara açıklık getirilmeli' dedi.

Savcı Setton cevap olarak yine aynı hikâyeyi okumaya devam etti. Dilekçeler delillerin içeriğiyle alakalı, ana davaya sunulması önünde engel oluşturmuyor. Ahues'a cevaben 'meta datalar önemli değil, çünkü onlar değişkendir, asıl önemli olan yazıların içeriğidir' diyerek durumun teknik boyutunu kavrayamadığını veya olmazı zorla olur kılmaya çalıştığını bir kez daha gösterdi. Yazıları birleştiren BKA değil, DHKP-C'dir. Aşoğlu Avrupa sorumlusu olduğu için, ona elbette birçok yazının derlenmiş hali geliyor.

Meister savcı Setton'a şu şekilde cevap verdi: 'Bunları Aşoğlu yapmış olabilir. Ama belgelerden bu anlaşılmıyor. Dolayısıyla yapmamış da olabilir. Bilemiyoruz.

Biz bu konuda yasal düzenleme talebine işaret etmek istiyoruz. Dijital delillerde bu tür sorunların yaşanmaması yasal düzenlemeye bağlıdır. Dijital delillere el konulma esnasında avukat veya sanık eşliğinde kopyalama yapılmalıdır, orada oluşan hash-değerleri iki tarafa da teslim edilmelidir ve orijinaller tekrar sanık tarafına teslim edilmelidir.'

Ahues devam etti: 'Adli tıp ve delilleri serbestçe değerlendirme ilkesinin de sınırları vardır bay Setton. Bu sınırları oluşturan da bilimdir. Özellikle deliller dijital niteliğindeyse, bu deliller adım adım bilimsel şekilde incelenmelidir.'

 Ahues'dan sonra İhsan Cibelik'in avukatı Jasenski söz aldı ve mahkeme heyetine yeni bir dilekçe sundu: 'Sayın Cibelik'in savunması olarak Verfassungsschutz kurumundan getirilen raporların kullanılmasına itiraz ediyoruz. Bu kurum defalarca skandallar ile dikkat çekmiştir ve sorunlu kişiler tarafından yönetilmiştir. Böyle bir kurumun yazdığı raporlar geçerli olmamalıdır.'

Dilekçeler heyete sunulduktan sonra heyet bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra bütün dilekçeleri reddettiğini, gerekçe olarak savcının söylediklerine katıldığını bildirdi ve söz konusu üç belgeyi okumaya başladı. Yaklaşık 1 saat boyunca sözde ele geçirilen üç belgeyi okudular.

Okuma bitince Meister yeni bir itiraz dilekçesi sundu: 'Bu yazılarda sürekli Dev-Genç adı geçmektedir. Dev-Genç ise hem Almanya’da hem de Türkiye'de yıllarca faaliyet yürüten legal bir kurumdur. Hala faaliyetlerini sürdüren bir kurumdur. Bu kurumun bir 129b davasıyla ilişkilendirilmesi doğru değildir. Zaten 129b'nin genel bir sorunudur, legal kurumları kriminalize ediyor. Biz bununla ilgili ayrıntılı yazılı dilekçemizi yakın zamanda mahkeme heyetine ileteceğiz.

Setton: Bu notu kullanıyoruz çünkü büyük resim önemlidir. Ayrıca notlarda Serkan ve Sinan isimleri geçiyor, bağlantı oradan oluşuyor. Dev-Genç legal olabilir, ama DHKP-C illegal bir örgüttür ve bu not açıkça DHKP-C'nin Avrupa komitesi tarafından yazılmıştır.

 Meister: Biz belgenin okunulmasına karşı çıktık. Şimdi ise okunuldu ve biz değerlendirilmesine aynı nedenlerle karşı çıkıyoruz. Dev-Genç sürekli kriminalize ediliyor bu notta. DHKP-C'nin veya Avrupa komitesinin tek bir satırda adı geçmiyor. Sadece ve sadece Dev-Genç ismi geçiyor. Dev-Genç ise legal bir örgüttür. Bu örgütün ismi bu notlarda da sadece ve sadece legal faaliyetlerle ilgili geçiyor.

Ayrıca talep ediyoruz: Kim yazmış? Ne zaman yazılmış? Bütün bir yazının bölümü mü, yoksa yazının tümü mü? Hiç bir şey belli değil. Açıklanmasını istiyoruz.

 Meister'in son dilekçesinden sonra mahkeme 26 Ekim tarihine ertelendi.

Tüm halkımıza çağrımızdır: Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli Emperyalizmi Yargılarken onların yanlarında olalım!

Özgül, İhsan, Serkan Onurumuzdur!

Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!

Halkız, Haklıyız, Kazanacağız!

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.