1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Heval Ebru Sohbetler'de Amasra Maden Katliamı ve Filistin Direnişi Anlatımı Yapıldı

Heval Ebru Sohbetler 14 Ekim Pazar program kaydı:

 https://halkinsesiradyo.net/index.php/2023/10/16/zafer-direnen-filistin-halkinin-olacak/

 Heval Ebru Sohbetler’de bu hafta haftanın hukuk gündemini, birinci yılında Amasra maden katliamını, katledilen 43 işçinin ailelerinin adalet talebini, yargı süresinde yaşananları ve İsrail‘in Gazze‘de işlediği savaş suçlarını, emperyalizmin iki yüzlülüğünü konuştuk.

Haftanın hukuk gündeminde AKP faşizminin halkın avukatlarına ve Halk Cephelilere yönelik „isimsiz telefon ihbarı“ senaryosuyla yaptığı operasyonlar, baskınlar ve gözaltılar ile ülkemizdeki çete-polis-yargı işbirliğine dair ortaya çıkan yeni „skandalları“, bir başsavcının HSK’ya ihbarı ile ortaya çıkan rüşvet çarkını, para karşılığı verilen hukuksuz kararlar vardı. Elbette en önemli gündem yine Filistin’di, Filistin halkının direnişi ve İsrail siyonizminin emperyalizmin desteğiyle dünyanın gözleri önünde işemeye devam ettiği katliamlardı.

Emperyalizmin Ortadoğu’daki kuklası, koçbaşı Siyonist İsrail devleti, Gazze’de Filistinlilerin üzerine bomba yağdırıyor bir haftadır. Siyonist İsrail rejimi hiçbir hukuk kuralı tanımadan, hiçbir insani değer tanımadan; uluslararası hukuku, savaş hukukunu da yok sayarak, tam bir haftadır Gazze’de sınırsız bir terör estiriyor. İsrail’in bu zorbalığına adına uluslararası toplum denilen, BM gibi, AB gibi örgütlenmelerde bir araya gelen emperyalizm ise sessiz kalmanın ötesinde açıkça destek veriyor. O kadar ki, Filistin halkına destek verilmesine bile tahammül edemiyor. Filistin ile dayanışma eylemlerini yasaklıyor, Filistin dayanışma örgütlerinin faaliyetlerini yasaklıyor, üyelerini kriminalize ediyor…

ABD ve Batılı ülkelerin desteğini arkasına alan İsrail, dünyanın gözü önünde Gazze’ye ölüm yağdırırken ‘etnik temizlik’e başladı.

İsrail’in yapmak istediği şey açık. Gazze’yi aşamalı olarak tamamen işgal etme niyetinde. Önce kuzeyi boşaltıp, kuzeyde yaşayan Filistinlileri tahliye edip burayı işgal etmek istiyorlar. Aslında niyetleri tahliye etmek de değil. Filistinlere burayı boşaltın, güneye gidin demelerinin hiçbir gerçekliği yok. Bir buçuk milyon insan nereye gidecek. Kaldı ki burayı terk edenleri, göç edenleri de vuruyor. O zaman bu çağrının, bu uyarının bir tek anlamı var. İleride savaş suçları mahkemesinde, uluslararası ceza mahkemesinde vs. bir yargılanma durumu söz konusu olursa, „biz uyardık, boşaltın dedik, ama boşaltmadılar“ demek için, sorumluluktan kurtulmak için böyle bir çağrı yapıyor.

1948’den bu yana, İsrail’in Filistin topraklarını işgalini destekleyen, işgalci İsrail’i silahlandıran ve İsrail’in yarım asırdır sürdürdüğü katliamlara ses çıkarmak bir yana, onay veren emperyalistler, Filistin direnişinin İsrail’e karşı gerçekleştirdiği Aksa Tufanı saldırısının hemen ardından İsrail’in yanında saf tuttular. On yıllardır İsrail’in katliamlarına onay verenler, “sivillerin öldürüldüğü” iddiasıyla Filistin’e tavır aldılar. Avrupa Birliği, yardımları askıya alırken, örneğin Fransa, yarın Paris’te Filistin’e destek amacıyla yapılması planlanan eylemi yasakladı. Birçok ülkede emperyalist ülkelerin polisleri, Filistin bayraklarını yasakladılar.

Emperyalistler olmaları gereken yerdeler, kendi cephelerinden yapmaları gereken şeyi yapıyorlar, işbirlikçilerini, taşeronlarını destekliyorlar. İsrail’in katliamlarını, işlediği savaş suçlarını meşrulaştırmaya çalışıyorlar, bu suçlara ortak oluyorlar. Biz de halklar cephesinden yapmamız gerekeni yapalım, olmamız gereken yerde olalım, Filistin halkının bu onurlu, haklı ve meşru direnişini destekleyelim.

Enternasyonalizm halkların kan kardeşliği, dayanışma halkların en güçlü silahıdır. Bu silahı kuşanarak, ezilen, sömürülen, emperyalizmin ve işbirlikçi iktidarların zulmü altında inleyen dünya halklarına bir kez daha umut olan Filistin halkının direnişini destekleyelim.

Emperyalizm ve İşbirlikçileri Yenilecek Direnen Halklar Kazanacak!

Zafer Direnen Filistin Halkının Olacak!

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.