1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Halk Cephesi: Hatay Halkın Gücü Mahallesine Yapılan Baskın ile İlgili Yaptığı Açıklamasını Yayınlıyoruz


DEPREMZEDE HALKIMIZIN YANINDA OLMAYA VE ONLARIN SORUNLARINI

ONLARLA BİRLİKTE ÇÖZMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

GÖZALTINA ALINAN DEVRİMCİLER VE HALKIMIZ SERBEST BIRAKILSIN!

Faşist AKP iktidarı 6 Şubat depremlerinde halkımızdan on binlerce kişinin göçük altında kalmasına seyirci kaldı. Kendi pis, kanlı rantları uğruna halkımızın göçük altında son nefesini vermesini izledi. Enkaz altından halkın dayanışmasıyla, kendi çabalarıyla çıkabilenler ise; açlık, susuzluk, uyuz salgını ve her türlü bulaşıcı hastalıkla baş etmeye çalıştı. Tüm bu hayatta var olma mücadelesinde halkımızın yanı başında ise devrimciler vardı. Devlet ortada yoktu ki olması da bizim açımızdan zaten olmasını beklemiyorduk. Sorun zaten devletin olup olmaması değildi. Önemli olan deprem sonrası halkın kendi gücüyle hayatı yeniden örgütlemesiydi.

İlk önce Sevgi Parkı’nda bir yaşam alanı kuruldu. Ardından AKP’nin halk düşmanı polisi parkta bulunan çadırlara saldırarak halkın barınma hakkına saldırdı.

Bu saldırı sonrasında Hatay Halkın Gücü Komiteleri Çekmece Mahallesi’nde bulunan bir kişiye ait araziye kişinin rızasıyla konteyner ve çadırlardan oluşan Halkın Gücü Mahallesi’ni kurdu. Kolektif bir hayatın örgütlendiği bu mahallede depremzede çocuklarımız için kreş, Halk Kütüphanesi, sağlık kabini, kendi meyve ve sebzelerini yetiştirdiği Leyla Bahçesi bulunuyordu.

Tüm bunlar sekiz ayda ve tüm polis tehdidine karşı halkın ve devrimcilerin barınma sorununu çözmesiyle başarıldı.

 

Devrimciler halkla birlikte hayatı örgütlerken NATO bölgeye 4000 kişilik dev bir çadır kent kurdu. AKP Anadolu topraklarını NATO ve ABD üslerine açtığı gibi deprem bölgesinde de hemen bir çadır kentle topraklarımızı emperyalistlere peşkeş çekti. 4000 kişilik çadır kente sadece onların seçtikleri kişiler girebilirken çadır kentte en az 2000 askeri personel bulunuyordu.

 

Halk düşmanı AKP iktidarı bir yandan uşağı olduğu emperyalizmin dediklerini hayata geçirmeye çalışırken bilmekteydi ki devrimcileri oradan göndermeliydi. Bunun için Halkın Gücü Mahallesi’ne baskıyı her geçen gün attırdı.

 

14 Ekim 2023 günü de sabahın ilk saatlerinde Halkın Gücü Mahallesi polis tarafından basılarak devrimciler ve aileler işkencelerle yaşamlarını devam ettirdikleri konteynerlerden işkencelerle gözaltına alındı.

 

Yaşanan baskınlarda gözaltına alınanlardan isimlerini öğrenebildiklerimiz; Deniz Özçellik, Mehmet Dersulu, Ayçe İdil Kayıkçı, Gülten Matur, Filiz Özçellik, Ali Cemal ...

 

Buradan bir kez daha söylüyoruz:

 

Ne ABD emperyalizmi ne AB emperyalizmine ne de AKP faşizmine teslim olmayacağız.

 

6 Şubat depremi bir kez daha bizlere göstermiştir ki halkın barınma, sağlık, beslenme, eğitim dahil tüm sorunlarını sadece devrimciler çözebilir. Devletler ise halkları yoksullaştırarak sömürü alanlarını daha da büyütür.

HALK CEPHESİ

14.10.2023

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.