1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya’da Corc Baydar'ın Siyasi Davası Başarıyla Sonuçlandı

64 yaşındaki devrimci Marksist-Leninist Süryani-aktivisti Corc Grigo Baydar hakkında Augsburg Bölge Mahkemesi'nde açılan dava 16 Ekim 2023 tarihinde sonuçlandı. Corc Baydar yıllardır Bavyera ve Alman makamları tarafından baskı altında tutuluyor.

Devlet Güvenlik Servisi geçmişte Süryani devrimci aktivisti Corc Baydar'a karşı çeşitli soruşturmalar yürütmüştü. Diğer şeylerin yanı sıra, Silah Yasası, Patlayıcılar Yasası, sahte belgeler ve Dernekler Yasası'nı ihlal etmekle suçlandı. Hatta son dava kompleksi 2008 yılında Stuttgart-Stammheim Yüksek Bölge Mahkemesi'nde ve 2012 yılında Münih Yüksek Bölge Mahkemesi'nde siyasi yargılamalara yol açtı. Sonunda Corc Baydar hakkındaki tüm soruşturma ve suçlamaların keyfi olduğu kanıtlandı ve düşürüldü.

Devlet Güvenlik Servisi, Anayasayı Koruma Dairesi, Bavyera Eyaleti Kriminal Dairesi ve Federal Kriminal Dairesi tarafından yürütülen soruşturma beş yıl altı ay sürdü. Bin sayfanın üzerinde bir soruşturma dosyasıyla Corc Baydar'ın StGB §129 a,b ("bir suç ve terör örgütüne destek") kapsamında mahkemeye çıkarılması için girişimde bulunuldu.

Federal Savcılık, sempati ifadelerinin §129 a,b StGB kapsamına girmediği ve dolayısıyla Corc Baydar hakkındaki soruşturmanın resmi bir soruşturmaya dönüşmediği gerekçesiyle bunu reddetti.

Bunun üzerine Augsburg Savcılığı, Corc Baydar hakkında "anayasaya aykırı ve terörist örgütlerin sembollerini kullanan dernekler yasası kapsamındaki suçlar" nedeniyle açılan yaklaşık 50 davayı durdurdu.

Aktivist 10 Ocak'ta Augsburg savcılığından "anayasaya aykırı ve terörist örgütlerin sembollerini kullanarak Dernekler Yasası kapsamındaki yasakları ihlal ettiği" gerekçesiyle ceza emri ve 140 günlük orana bölünmüş 5.600,00 avro para cezası aldı. Bu ceza aynı zamanda Ekim 2018 başında Baydar'ın evine ve iş yerine yapılan baskının da bir sonucuydu. Dava, Baydar'ın sosyal medyada DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi) ve Uluslararası Süryani Meclisi'nin (ICS) sembol, bayrak ve amblemlerini paylaşmasıyla ilgilidir.

Corc Baydar, avukatı Mathes Breuer ile birlikte savcılık tarafından halen yapılmakta olan suçlamalara karşı itirazda bulundu. Sonuç olarak, duruşma 18 Ekim'de gerçekleşti. Duruşmanın hemen başında, Avukat Mathes Breuer'e de verilen mahkeme ile yasal bir görüşme talep edildi.

Baydar'ın DHKP-C ve Süryaniler konusunda sosyal medyada paylaştığı tüm suçlamaların arkasında durduğu ve hiçbirini inkâr etmediği konuşuldu. Yapılan detaylı görüşmeler sonucunda taraflar arasında bir anlaşmaya varıldı ve Corc Baydar'a 90 günlük cezaya bölünmüş 3,150 Avro para cezası verildi.

Etiketler: , ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.