1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya Açlık Grevi Direnişinin 200. Gününde Eylem Ve Kına Töreni Gerçekleşti

Kına birbirimize verdiğimiz söz ve zafere olan inancımızdır!

03 Ekim 2023 günü Berlin direniş çadırında Eda Deniz Haydaroğlu'nun süresiz açlık grevi direnişinin 200. gününde eylem yapıldı ve direnişi kınası yakıldı.

 

Mayıs 2022'de devrimci gazeteci Özgül Emre, Grup Yorum emekçisi İhsan Cibelik ve antifaşist Serkan Küpeli'nin tutuklanmasının üzerine faşist 129 yasaları kaldırılsın kampanyası başlatıldı. İlk 11 aylık kampanya süresi içerisinde Almanya'nın bir çok sehirinde eylemler düzenlendi, milletvekilleri ile, sol kurumlarla, avukatlarla görüşüldü.

 

Uluslararası siyasi tutsaklar gününde Avrupa Dev-genç'li Eda Deniz Haydaroğlu süresiz açlık grevi direnişine başladı ve Berlin'de Adalet Bakanlığı önünde bir direniş mevzisi açıldı. Bugüne geldiğimizde 129 yasaları kaldırılsın, 3 tutsak tutuksuz yargilansin, dijital deliller kullanılmasın ve dava düşürülsün talepleriyle ilerleyen süresiz açlık grevi direnişi 200. gününde.

 

Eda Deniz Haydaroğlu'nun süresiz açlık grevi direnişinin 200 gün vesilesiyle Berlin Adalet Bakanlığı önünde ki direniş çadırında 80 kişiyle eylem düzenlendi. 80 kişiyle olmuz omuza durup taleplerimizi bir kez daha haykırdık.

 

Eda Deniz Haydaroğlu konuşmasında direnişin, direnmenin önemini anlattı. Yoldaşlarının özgürlüğü İçin hak ve özgürlüklere, adil yargılanma hakkına sahip çıkmak uğruna her türlü bedeli ödemeyi göze aldıklarını vurguladı.

 

149 gündür süresiz açlık grevinde olan Ilgın Güler direnişin taleplerini anlatırken yeni bir talebin eklendiğini açıkladı : Filistinli Zaid Abdelnasser'in oturum hakkı gasp edilmesin.

 

Süresiz açlık grevi direnişinin 144 gününde olan Sevil Sevimli Güler ise 84 gündür açlığıyla direnişe ortak olan İleni Açıkgöz'ü selamladıktan sonra hasta tutsak İhsan Cibelik'in derhal serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

 

En son mikrofon eyleme katılan enternasyonalistlere verildi. Grup Yorum’un dostu kemancı Eva Weber, Samidoun’dan Zaid Abdulnassar ve eski bir Antİ-faşist tutsak Andre Moussa direnişle ilgili açıklamalarını yaptılar. Eva ve Andre özellikle İhsan Cibelik’in sağlık durumuna ve tedavi hakkının gaspına dikkat çekerken, Zaid direnişe duyduğu saygıyı vurguladı.

 

 

 

Eylem'de Grup Yorum emekçileri konuşmaları ve halkın türküleriyle direnişin 200 gününde yerini aldı. Eylem direniş halaylarıyla sonlandırıldı.

 

 

Hemen sonra herkes direniş çadırına geçip kına törenine katıldı. Kına töreni Avrupa Dev-Genç’lilerin konuşmasıyla başladı. Avrupa Dev-Genç’ten Diren, günün anlam ve önemini anlatan bir açıklama okudu ve herkesi 18 Ekim’de Türkiyeli 3 devrimcinin mahkemesine çağırdı.

 

Ardından bu direnişin başından beri bir parçası, emekçisi olan herkesten tek tek duygu ve düşünceleri alındı. Direnişin geliştirdiğini, eğitim olduğunu, yoldaşlık ilişkilerimizi geliştirdiği anlatıldı. Herkes zafere olan inancını yeniledi.

 

Ayrıca açlık grevi direnişçileri de duygu ve düşüncelerini açıkladılar.

Ilgın Güler; “direnişin kendisi başından sonuna bir okul.(…) Mücadeleye dair ne varsa, devrime dair ne varsa(…) bu direniş bizlere onu yaşatıyor.” Dedi.

 

Sevil Sevimli Güler ise “direnişle aslında hepimiz pişiyoruz. Açlıkla mücadele ediyoruz. Her gün bir irade savaşı.(…) Ama bu savaşın çok da güzel ve anlamlı, çok da güçlü bir hedefi var. O da yoldaşlarımızın özgürlüğü ve Eda’nın yanında olmak aynı zamanda.” Dedi. Ve ekledi; “Eğer ki şehitlerimizin yürüttüğü ve açtığı yola biz de bir taş koyabiliyorsak, gerçekten ne mutlu bize”

 

Açlık grevi direnişçisi Eda Deniz Haydaroğlu da; “direndikçe sevgimiz özlemimiz tüm duygularımız büyüdü. Başta tutsak yoldaşlarımıza duyduğumuz sevgi ve özlem her gün daha çok büyüyor. Ama onun dışında Halk ve Vatan sevgimiz büyüdü. (…) Halkımızı Vatanımızı çok seviyoruz. (…) Bedeli ne olursa olsun biz halkımız İçin, halkımızın geleceği için, halkımız daha büyük bedeller ödemek zorunda kalmasın diye direneceğiz. (…)Halkımıza sosyalizmi armağan edeceğiz. Bunun için yaşıyoruz.” Dedi.

 

Süresiz açlık grevi direnişçilerin ellerine “Halkımızın Gelini” ve “Bir Türküdür Direniş” marşlarıyla yıldızlar nakşedildi.

Sonra direniş kınası herkese dağıtıldı. Herkes eline, parmağına kınamızı yaktı.

 

Kina töreniyle birlikte zafere olan inanç, güven ve direnişin gücü bir kez daha büyüdü.

 

200.Günü ölümsüzleştirmek için herkes birbiriyle ve direnişçilerle fotoğraflar çektirdiler.

 

Kına birbirimize verdiğimiz sözdür, kazanacağımıza dair inancımızdır.

 

Kına murattır, adanmışlıktır.

Eda, Ilgın ve Sevil direniş kararı alarak ve açlık grevine başlayarak Muratlarına erdiler ve kendilerini mücadeleye ve yoldaşlarına adadıklarını gösterdiler.

 

Direniş kararı almak zaferi o günden ilan etmektir. Bugün alman Emperyalizmine direnişimiz ile meydan okuyoruz.

Mutlaka biz kazanacağız ve 200 yıllık nazi yasalarını tarihin çöplüğüne gömeceğiz!

 

YAŞASIN AÇLIK GREVİ DİRENİŞİMİZ!

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!

ZAFERİMİZ ŞİMDİDEN KUTLU OLSUN!

 

FAŞİST 129 YASASI KALDIRILSIN KOMİTESİ.

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.