1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Avrupa Dev-Genç Açıklama; S-R-Y Tipi İle Ölüm Kuyularına Çevirmek İstediğiniz Hapishaneleri Direniş ve Zafer Mevzisi Yapacağız

 Emperyalizm ve faşizm hapishanedeki tutsakların beyinlerini ele geçirmek için her daim yeni yollar arıyor. F Tipi hapishanelerden sonra, Hapishane isimleriyle alfabeyi bitiren emperyalizm şimdi de yeni tip hapishanelerle tutsaklara saldırıyor. S Tipi, R Tipi, Y Tipi olarak adlandırılan ve "yüksek güvenlikli" olarak tanımlanan bu hapishanelere sevkler başladı.

Emperyalizm devrimcilerden ve halktan o kadar korkuyor ki yeni hapishane aça aça alfabede harf bırakmadı. Emperyalizm korkusunda haklı. Halk bunca yoksulluk, bunca adaletsizlik, bunca zulüm varken, bunların etkisi altında kalan halk elbet ayağa kalkacak. Halkı ayağa kaldıracak olan ise, tarihsel olarak çok iyi biliniyor ki, devrimcilerdir. İşte tam bu nedenle emperyalizm yeni tip hapishanelerle devrimcileri yok etmek, halkla bağlarını koparmak, etkisizleştirmek ve teslim almak istiyor. S Tipi, R Tipi, Y Tipi hapishaneler de bu amaca yönelik olarak gündeme getirildi.

Bundan tam 23 yıl önce de NATO'nun, ABD'nin ve AB'nin talimatlarıyla F TİPİ HAPİSHANELER yapıldı. Devrimcileri teslim almak için katliamlar, işkenceler yapıldı. 19 Aralık katliamında 28 tutsak katledildi. Ancak devrimciler bu saldırılara karşı bedenleriyle, gün gün eriyerek direndiler ve 2000 yılının Ekim ayında Ölüm Orucuna başladılar. 7 Yıl süren Ölüm Orucu direnişinde tam 122 Şehit verildi. F Tipi hücreleri tam 122 kere paramparça ettik. 122 kere vurduk yüzüne emperyalizmin. Düşüncelerimizi teslim alamadılar. F Tiplerini istedikleri gibi hayata geçiremediler. Tecrit politikalarını 122 şehidimizle, 7 yıl süren direnişimizle boşa çıkardık.

O yüzden bugün açılan S-R-Y tipi hapishaneleri bize, F tiplerinin iflas ettiğini ve artık yetmediğini gösteriyor. Tecriti Türkiye'de direniş sayesinde tam olarak hayata geçiremeyen emperyalizm şimdi S-R-Y tipi hapishanelerle istediğini hayata geçirmeye çalışacak.

 

ANCAK BAŞARAMAYACAKLAR!

"Yüksek Güvenlikli" Y Tipi hapishaneye sevk edilen özgür tutsaklar, yeni hapishaneyi iki kelimeyle özetlediler: "KUYUNUN DİBİ".

S-R-Y tipi hapishanelerin koşulları ise şöyle;

- Y Tipi Hapishane beş bloktan oluşuyor: A, B, C, D, E. Her blokta beş birim var. Her birinde 18 hücre var, bir blokta da 90 hücre. A, B, C, D, bloklarında sadece TEKLİ HÜCRELER var.

- Her birim için ayrı havalandırma yapılmış. Havalandırmalar yüksek duvarlı, penceresiz ve her iki yandaki kamerayla sürekli izleniyorsunuz. (“Kuyu” tanımının bir nedeni bu havalandırma.)

- Alt kattaki hücreler, günün hiçbir saatinde, hiçbir biçimde güneş görmüyor.

- Hapishanenin hem alt, hem üst kat hücrelerinde kalan bir tutsak şöyle anlatıyor: "en alt katta zorlayarak bakarsanız belli bir çizgi halinde gökyüzü görünüyor. Teller zaten görmenizi iyice olanaksızlaştırıyor. Yani burada bize adeta ‘kafes hayvanı’ muamelesi yapılıyor. Alt katlara güneş hiç inmiyor."

- Tutsaklar, ortak havalandırmaya gardiyanlar tarafından götürülüp getiriliyor. Havalandırmada sadece bir saat kalıp geri götürülüyorlar. Havalandırmada da TEK BAŞINALAR. Bu sistemde tutsağın, bir gardiyandan başkasını görme imkanı yok. (Eğer bu zulme teslim olursanız, dayatmalara boyun eğerseniz, ödül olarak havalandırma süreniz 1,5 saate çıkarılabiliyor.)

- Havalandırmanın üzeri tel örgüyle kaplı. Gökyüzünü açık olarak oradan da göremiyorsunuz.

- Hücre, 6 adım uzunluğunda, 5 adım genişliğinde. (8 Metrekare)Bunun 2 adıma 2 adımlık kısmı banyo-tuvalet ile kaplı. Kalan kısmın büyük bölümünü yatak, bir masa ve bir dolap dolduruyor.

 

S, R, Y TİPİ'NDE HERKES "TEHLİKELİ MAHKUM"!

Bu modelde yapılan hapishanelere asıl olarak "Ağırlaştırılmış Müebbet" cezası olanlar ve "tehlikeli mahkum" statüsünde olanlar getiriliyor. Ancak faşizm burada da kendi yasalarını çiğniyor.

Ağırlaştırılmış müebbet cezası olmayan ve hakkında "tehlikeli mahkum" olduğuna dair bir karar olmayan bir çok tutsak da bu hapishanelere sevk ediliyor.

Böylelikle, 10 yıl, 15 yıl hapis cezası almış bir tutsağı da, S, R, Y tipi hapishanelerde ağırlaştırılmış müebbet statüsü uygulanıyor.

Emperyalizmin Yeni Politikası Olan S-R-Y Tipi Hapishanelere Karşı Tek Yol Direnmek!

Devrimci tutsaklar, 2000-2007 de ki 7 yıl süren Ölüm Orucu direnişi ile F Tipi hapishane politikasını nasıl emperyalizmin yüzüne vurduysa bugün de vuracak. Devrimci tutsaklar S-R-Y tipi diye adlandırılan ölüm kuyularına girmeyecek. Bu saldırıya karşı şu anda ülkemizde bir süresiz açlık grevi direnişi var. Nedim Öztürk ve Nurettin Kaya 100 günü aşkın süresiz açlık grevindeler.

Zaferi ancak bedel ödemekten çekinmeyen, iktidar iddiası olan ve bu güven ile direnenler kazanabilir.

Bizler halkımızın özgürlüğü için, adil ve onurlu bir yaşam için bedel ödemekten çekinmiyoruz.

Nerede olursak olalım haksızlığa karşı direneceğiz.

Biz, zafere giden yolu avucumuzun içi gibi biliyoruz. İnsan avucu tarihtir. Bilincimiz direnişler ve zaferlerle dolu tarihimizden geliyor.

Zaferi Açlığımızla Kazanacağız!

Direnişçilerin talepleri bizlerin de talepleridir. Emperyalizmin ne Avrupa'da ki ne ülkemizdeki hiçbir saldırısına sessiz kalmadık, kalmayacağız.

TALEPLERİMİZ;

1)ZORUNLU SÜRGÜN SEVKLER DURDURULSUN!

2)SİYASİ TUTSAKLAR SEVK OLDUĞU HAPİSHANELERDE BİR ARAYA GETİRİLSİN!

3)TUTSAKLAR AİLELERİNİN YAKININDA VE KENDİ ARKADAŞLARININ OLDUĞU HAPİSHANELERE SEVK EDİLSİN!

4)DİSİPLİN CEZALARI KALDIRILSIN, ŞARTLI TAHLİYELER UYGULANSIN!

5)S, R, Y TİPİ HAPİSHANELER KAPATILSIN!

 

Bizi, devrimci irademizi asla Teslim alamayacaklar!

Ölüm kuyularınıza Teslim olmayacağız!

S-R-Y Tipi Hapishanelerini de F Tiplerini boşa çıkardığımız gibi, direnişimizle boşa çıkaracağız!

Yaşasın Süresiz Açlık Grevi Direnişimiz!

Nedim Öztürk ve Nurettin Kaya Onurumuzdur!

S-R-Y Tipi Hapishaneler Kapatılsın!

Avrupa Dev-Genç

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.