1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya Halk Cephesi: Faşizmi Devrimciler İçin Açtığı Kuyu Tipi Hapishanelere Gömeceğiz

Türkiye tarihi devrimci mücadele karşısında çaresiz kalan faşizmin yeni hapishane deneyleriyle doludur. Öyle ki Türkiye faşizmi neredeyse alfabede olan 29 harfi kullanmıştır hapishane isimlerinde. Türkçe de 29 harf vardır, Türkiye de 33 tip hapishane. Ve her yarattığı yeni hapishane tipi devrimci tutsakları yalnızlaştırmak, tecrit etmek, teslim almak, hasta etmek ve imha etmek üzerine programlanmıştır. En güvendikleri hapishane tipleri devrimcilerin direnişi sayesinde etkisizleşmiş, saldırılarla, katliamlarla geçtikleri Yeni Tip (!) hapishaneler faşizmin elinde patlamıştır.

Yenilmeye doymayan, halkın adaletsizliklere karşı mücadelesini yeni hapishaneler açarak, insanları hapishanelere doldurarak bastırmaya çalışanlar, hapishanede de saldırmaya her yöntemi kullanmaya devam ediyorlar.

2000 yılında tarihe 19 Aralık Katliamı olarak geçen Hapishaneler saldırısında 28 Tutsak katledilmişti. Ve 7 yıl süren Ölüm Orucu Direnişinde toplam 122 devrimci tutsak yaşamını yitirdi. O günden bugüne 23 yıl geçti. Emperyalizm ve faşizmin gücü devrimcileri teslim almaya yetmedi. Ne hırsı ne öfkesi ne de planları bitmedi sömürenlerin. Bu defa SRY Tipi denilen, KUYU Tipi hapishaneler devrimcileri sürgün ederek, tecriti katmerleştirip devrimcileri teslim alma, alamadıysa da imha ederek devrimcilerden kurtulmak istiyor.

SRY Tipi Hapishaneler nasıldır?

Y Tipi Hapishaneler:

- Beş bloktan oluşuyor. Her blokta beş birim, 90 hücre var. Her birimde ise 18 hücre var.

- Bloklar üç kattan oluşuyor, en alttaki hücreler hiçbir şekilde güneş görmüyor.

- Her blokun dört birimi sadece tekli hücrelerle dolu. Yani bir hapishane içinde 90 hücre dışındaki her hücre tek kişilik hücre şeklinde inşa edilmiş.

- Her hücre 8 metrekare. Yani 6 adım uzunluğunda. Bunun 2 adımlık kısmı banyo ve tuvalet, kalan kısmının büyük kısmında yatak, masa ve sandalye koyulmuş durumda

- 18 hücre için tek havalandırma var ve havalandırmanın yüksek duvarlarla ve üzeri tel örgülerle kapatılmış. Bu nedenle "Kuyu Tipi" tanımı kullanılıyor. Yani hava açık olsa bile onu görmek imkansız gibi. Ve her bir tutsak gardiyanlar eşliğinde bir saat havalandırmaya çıkabiliyor ve havalandırmada tek başına gidebiliyor. 23 saati hücresinde tek başına geçiriyor.  Yani gardiyan dışında hemen hemen kimseyi görmüyor.

Bu hapishaneler "Ağırlaştırılmış Müebbet", "Tehlikeli Mahkumlar" için yapıldığı söylenmesine rağmen, daha az hüküm almış tutuklularda getiriliyor ve burada 10 yıl 15 yıl kalması dayatılıyor. Yani faşizm sözde idam cezasıyla öldüremediğini Kuyunun dibine koyarak Süründürmek, ölmekten beter etmek istiyor.

Ancak faşizmin her hamlesinde, her planında görmek istemediği, hesaba katmadığı, katsa bile küçümsediği bir gerçeklik var ki o da DİRENİŞTİR.

Faşizm her hapishane tipinde teslim aldığı, çürüttüğü, etkisiz hale getirdiği tutsaklar hatta örgütler olmuştur. Emperyalizmin bu konuda da tecrübesi vardır. Dünya daki bir çok örgüt, hapishanede direnmediği için, teslim olduğu için mücadele dinamiklerini yitirmiş, sonunda da ya yok olmuş ya da etkisiz hale getirilmiş "Düzenin Solcusu" olmuştur. Bu gerçeklik bizim ülkemiz için de geçerlidir, gerçekliktir. Ancak şöyle bir gerçeklik vardır ki, teslim alamadığı, baş edemediği, yola getiremediği tutsaklar faşizmin hapishaneler politikalarını canları pahasına yerle yeksan etmiştir. Bu kadar çok Hapishane yapmalarının, hapishane Tiplerini sürekli olarak değiştirmelerinin ana nedeni budur.

Bu kadar çok hapishane

Bu kadar çok hapishane Tipi nedeni o kadar korktukları ve o kadar büyük bir devrimci mücadele gerçeğinin olmasıdır. Bu gerçeklik faşizmin gücünden değil güçsüzlüğünden kaynaklanmaktadır. Çünkü teslim alamadığı, yaptıklarına rağmen yapamadıkları çok daha fazla ve faşizm için korkutucudur.

Evet ülkemizdeki açlık, yoksulluk, adaletsizlik büyüdükçe buna karşı mücadele edenler ve halkın bu mücadeleye daha kitlesel katılacağı tespiti ve korkusu da bilimsel bir gerçektir. Bu gerçekten korku da haklıdır.

Biz Kapalı, Açık, E Tipi, Özel Tip, F Tipi vb. her türlü hapishane tiplerini gördük, bu tiplerde sınandık ve alnımızın akıyla çıktık. Bundan sonraki saldırıları da ister Kuyu Tipi ister yerin yedi kat dibi olsun farketmez Direnişimizle tuzla buz, direnişimizle yerle bir, zaferimizle un ufak olacak biliyoruz. En az faşizm kadar tecrübeliyiz bu konuda. En az faşizm kadar kararlı, bu tipleri hatta dünyayı değiştirecek kadar büyük bir güce sahibiz.

Bugün bu hapishanelere karşı direnişte başlamış durumda. NEDİM ÖZTÜRK, NURETTİN KAYA bu hapishaneye getirildikleri için Süresiz Açlık Grevine başladılar. Açlık grevleri yüzlü günleri çoktan aştı bile. Direnişin ateşi yakıldı bile. Bu direnişler yayılacak ve zaferi bir kez daha Direnerek kazanacağız. Faşizm zaman zaman zulmünden, yaptıklarından güç alıp kendini yenilmez zannediyor. Ancak yakın tarihine bakması bile yeterlidir. Devrimciler, kendi yaptığı Tip Tip hapishanelerde onlarca kez faşizmi yenmiştir. Bundan sonra da yenecektir. Direniş Zaferin garantisidir. Direniyoruz. Nedim Öztürk'le, Nurettin Kaya'yla direniyoruz,

Kazanacağız...

Nedim Öztürk, Nurettin Kaya'nın Talepleri Kabul Edilsin!

S-R-Y Tipi Hapishaneler Derhal Kapatılsın!

Sürgün Sevkler Durdurulsun!

Yaşasın Süresiz Açlık Grevi Direnişimiz!

Özgür Tutsaklar Teslim Alınamaz!

Halkız Haklıyız Direne Direne Kazanacağız!

Almanya Halk Cephesi

 

 

 

 

 

 

 

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.