1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya Augsburg’da Sami Baydar’ın Siyasi Davası Başarıyla Sonuçlandı


5 Eylül 2023 tarihinde, 32 yaşındaki Süryani aktivisti Sami Grigo Baydar hakkında Augsburg Bölge Mahkemesi'nde bir dava açıldı. Augsburg Bölge Mahkemesi'nde görüldü. Sami Baydar yıllardır Bavyera ve Alman makamlarının baskısı altındaydı.

18 Ocak'ta aktivist, Augsburg savcılığından "anayasaya aykırı ve terörist örgütlerin sembollerini kullanarak dernekler yasası kapsamındaki yasakları ihlal ettiği" gerekçesiyle bir ceza emri aldı. İlgili para cezası 10.800,00 Avro olup 180 günlük orana bölünmüştür. Bu aynı zamanda Ekim 2018 başında Baydar'ın evine ve büfesine baskın düzenlenmesine yol açmıştır. İddia, Baydar'ın DHKP-C'nin (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi) sembollerini, bayraklarını ve amblemlerini taşıdığı yönündeydi. Oysa bunlar Mezopotamya Komünist Süryaniler (SGB) ve Avrupa'daki Süryani Halk Meclisi'ne aitti.

 

Bu davalarda ayrıca 22 Ağustos 2023 tarihli "Silah Yasası uyarınca suç" ve 60 günlük cezaya bölünmüş 3.000,00 para cezası kararı da ele alınmıştır. Bu karar, 14 Nisan 2023 tarihinde yapılan bir baskın sırasında polis tarafından Baydar'ın üzerinde ele geçirilen bir açık hava bıçağı ile ilgilidir.

 

Bu konudaki soruşturma çalışmaları Devlet Koruma Servisi, Anayasayı Koruma Dairesi, LKA ve BKA tarafından 5 yıl 5 aylık bir süre boyunca yürütülmüştür. Sami Baydar, 2000 sayfanın üzerinde bir soruşturma dosyası ile StGB §129 a,b ("suç ve terör örgütüne destek") kategorisi altında yargılanmaya çalışıldı. Federal Savcılık sempati ifadelerinin StGB §129 a,b kategorisine girmediği ve bu nedenle Sami Baydar'a karşı açılan davanın resmi bir soruşturmaya tabi tutulamayacağı gerekçesiyle reddetmiştir.

Bunun üzerine Augsburg Savcılığı, Sami Baydar hakkında "anayasaya aykırı ve terörist örgütlerin sembollerini kullanan dernekler yasası kapsamındaki suçlar" ile ilgili yaklaşık 300 dosyayı kapattı.

Sami Baydar ve avukatı Mathes Breuer savcılığın halen devam eden suçlamalarına itiraz etti. Bunun üzerine 5 Eylül 2023 tarihinde siyasi bir dava açılmıştır, Augsburg Bölge Mahkemesi önünde saat 09.00'da. Adliye binasının dışında bir polis devriye aracı mahkeme binasının dışında konuşlanmıştı.

Sami Baydar'a dayanışma amacıyla, çoğu çeşitli sol örgütlerin temsilcisi olan 15'ten fazla kişi eşlik etti. Bunlar arasında Avrupa Süryani Halk Meclisi, Avrupa Halk Cephesi (Berlin ve Nürnberg'den), DKP Augsburg, Açık Anti-Faşist Buluşma Augsburg ve Komintern Augsburg da vardı.

Davanın en başında avukat Mathes Breuer mahkeme ile hukuki bir görüşme talep etti.

Mahkeme ile yasal görüşme talep edildi ve daha sonra kabul edildi. SGB'nin bayrağı konusunun yıllardır tüm kurumlarda (Federal Anayasa Mahkemesi) tartışıldığı ve şimdi de Federal Anayasa Mahkemesi'ndeki yargılamanın ve davanın şu anda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde olduğu belirtildi. Ayrıca son sözün Augsburg'da değil Strazburg'da söyleneceğine dikkat çekildi.

 

Bu ayrıntılı tartışma taraflar arasında bir anlaşmaya yol açtı ve Sami Baydar'a 90 günlük cezaya bölünmüş 1350.00 Euro tutarında bir para cezası verilmesiyle sonuçlandı ve ödenmesi halinde tüm açık davaların kapsamlı bir şekilde durdurulmasına yol açtı.

Yaşasın Direniş Yaşasın Zafer!

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.