1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Süryani Halk Meclisinden Samir Grigo Baydar’a Alman Emperyalizminin Baskıları

Süryani Devrimci aktivisti Sami Grigo Baydar'a yönelik fabrika denetimleri, para cezaları, ceza kararları, mahkeme duruşmaları ve hatta soruşturmaların düşürülmesi!

12 Ocak 2023 tarihinde Sami Baydar, Augsburg savcılığından Bavyera Meclis Yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle 150.00 Euro para cezası aldı. Sami Baydar özellikle 9 Mayıs 2022 tarihinde Augsburg'da sosyalist Sovyetler Birliği'nin Hitler faşizmine karşı kazandığı zaferin yıldönümünde düzenlenen bir mitingde Sovyetler Birliği bayrağı taşımakla suçlanıyor.

Baydar, 21 Nisan 2023 tarihinde Augsburg Bölge Mahkemesi'nden bir mektup aldı. Kararda kendisine karşı yürütülen yargılamanın durdurulacağı belirtiliyor. Mahkeme, Sovyet sembollerinin sergilenmesinin yasaklanmasını belirleyen şüpheli koşulları göz önünde bulundurarak başka bir başvuruyu gerekli görmemektedir.

17 Ocak 2023 tarihinde Augsburg Belediyesi tarafından Sami Baydar'ın büfesinde bir operasyonel denetim gerçekleştirilmiştir.

Sami Grigo Baydar, 18 Ocak 2023 tarihinde Augsburg Savcılığı'ndan "dernekler yasası kapsamındaki yasakları ihlal etmek" suçundan ceza emri ve 180 günlük orana bölünmüş 10.800,00 Euro para cezası aldı. Bu ceza aynı zamanda Ekim 2018 başında Baydar'ın evine ve büfesine yapılan baskının da bir sonucuydu.

Suçlama, Baydar'ın DHKP-C'nin (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi) sembollerini, bayraklarını ve amblemlerini taşımasıdır. Oysa bunlar Mezopotamya Komünist Süryaniler, Süryani Halk Meclisi ve Süryani Uluslararası Meclisi'nin sembol ve amblemleridir.

20 Temmuz 2023 tarihinde Sami Baydar, Augsburg şehrinden "Gençleri Koruma Yasası "nı ihlal ettiği iddiasıyla 1.841,00 Euro para cezası aldı. Baydar, gençlere sigara sattığı iddiasıyla suçlanıyordu.

Bu durum Baydar'ın temel tutumuyla çelişmektedir, zira Baydar çocuklar ve gençler arasında sigara içilmesini desteklememek için dükkanında sakız bile satmamaktadır. Dahası, gençlerin ifadelerinin hepsi çok çelişkilidir.

05 Ağustos 2023 tarihinde Sami Baydar Augsburg savcılığından bir mektup aldı. Savcılık, Baydar hakkında "BtMG § 29 kapsamındaki suçlar" nedeniyle açılan ön soruşturmayı durdurdu.

Zaten iddianamenin kendisinden de kurgulanan olayın gerçekleşmiş olamayacağı hemen görülebiliyordu. Üstelik Sami, yıllarca uyuşturucuya karşı yürüttüğü aktivizmle tanınıyor. Sami, uyuşturucu bağımlıları için klinikler işletmenin çok büyük bir rol oynadığı bir siyasi gelenekten gelmektedir."

Şimdi, 22 Ağustos 2023'te Baydar, Augsburg savcılığından "silah yasasına muhalefet" suçundan yeni bir ceza emri ve 60 günlük orana bölünmüş 3.000,00 para cezası aldı. Söz konusu silah, 14 Nisan 2023 tarihinde yapılan baskın sırasında polis tarafından evin kasasında el konulan basit, geleneksel bir açık hava bıçağıdır.

Sami Baydar'a yönelik silah yasağına, Augsburg Belediyesi'nin 03 Şubat 2020 tarihli bir kararı ve para cezası (332,61 Euro) eşlik etmekte ve diğer hususların yanı sıra şunları belirtmektedir:

"Sami Baydar'ın Facebook hesabının polis tarafından incelenmesi, DHKP-C'ye sempati duyduğunu ve çeşitli paylaşımlarında açıkça bu örgütün (DHKP-C) hedeflerinin silahlı mücadele de dahil olmak üzere Türk devletine karşı uygulanması çağrısında bulunduğunu ortaya koymuştur."

 

Dolayısıyla toplam para cezasının mevcut durumu 15.973,61 Euro'dur.

5 Eylül 2023 tarihinde Augsburg Yerel Mahkemesi, Göggingerstr. 101, 86199, mahkeme salonu 146, 1. katta saat 9:00'da bir duruşma yapılacaktır. Duruşma 18 Ocak tarihli ceza kararına ilişkin olarak yapılacaktır.

Avrupa'daki Süryani Halk Meclisi tüm aktif sol, ilerici, demokrat, anti-faşist ve anti-emperyalist insanları Sami Grigo Baydar yoldaşla dayanışma göstermeye ve duruşmaya gözlemci olarak katılmaya çağırır.

Sami Baydar gözdağı ve misillemelere teslim olmayacaktır. Emperyalizme, faşizme ve kapitalizme karşı, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadeleye devam edecektir.


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.