1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Direnişin Sesi'nde İşçi Direnişleri - Türkan Albayrak Röportajı

Halkın Sesi Radyo’da 9 Ağustos Çarşamba günü yayınlanan Direnişin Sesi programının kaydını paylaşıyoruz.

Destek açlık grevi direnişinin 30. gününde olan ve Almanya tutuklu devrimcilerin mahkemesi sonuçlanıncaya kadar direnişini uzatma kararı alan İleni Lena Açıkgöz programın konuğuydu.

İlk bölümünde, Berlin’de Adalet Bakanlığı önünde kurdukları çadırda kalan süresiz açlık grevi direnişçilerin anlatıldığı programın, ikinci bölümünde ise işi, ekmeği için direnen ve zaferler kazanan Türkan Albayrak telefonla bağlandı.

Türkan Albayrak konuşmasında, tek başına direndiğini fakat arkasında büyük bir güç olduğunu söyledi. Direnişini destekleyen, umut bulan, omuz başında olan insanların farkındaydı.

Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde direnişini zaferle sonuçlandığında ” Ekmeğim, Onurum, İşim İçin Direndim; Birlikte Kazandık! demişti.

Sonrasında 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek başlayan OHAL sürecinde “Güvenlik ve Arşiv Araştırması” sebebiyle işten çıkarılan Albayrak , 3 Eylül’ de başlattığı eylemi, 22 ay boyunca her türlü şartta sürdürerek işine geri dönmeyi başardı.

<< Aslında sevinmelerinin nedeni benim işime geri dönmem değil, onlar için umut olmamdır.  İnsanlar benim kazanımımla aslında hakları elinden alınınca ne yapacaklarını gördüler >>

Yüksel Direnişçisi tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen’in ”Bana güç verdi, direnişime Türkan Albayrak’ın bana verdiği güçle başladım” diye tarif ettiği Türkan Albayrak, dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa karşı direnenlerin birbirine güç verdiğini tekrar fark ediyor… Ve dönüp Yüksel Direnişi’nden ”güç” alarak kendi zaferini örgütlüyor ve yine kazanıyor.

Yenilmeyen tek komutan direniştir diyoruz… Türkan Albayrak’da ekmeği, onuru, işi için her bedeli göze alarak direndi ve kazandı.

“Şimdiki kazanım daha farklı. Burada işten atıldım, atıldığım yerin önünden her gün gözaltına alındım ve şimdi tekrar burada işe başladım. Direnip kazanmanın getirdiği bir mutluluk var. Faşizme karşı sokakta direnebileceğini, sokakta kazanabileceğini görmek mutlu ediyor”

 

Hakkını arayan ve direnişini muzaffer bir şekilde sonuçlandıran her işçi gibi Türkan Albayrak, direnişin sonucundaki mutluluğu yaşıyor ve tüm işçilerin bu mutluluğa ulaşması için mücadelesine devam ediyor.

https://halkinsesiradyo.net/index.php/2023/08/10/ekmegim-onurum-isim-icin-direnim-birlikte-kazandik/

Etiketler:
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.