1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Anti-Emperyalist Cephe: Nijer'den Elinizi Çekin Nijer Halkının Anti-Emperyalist Mücadelesini Destekleyin

26 Temmuz'da Batı Afrika ülkesi Nijer'de askeri yönetime el koydu. Askeri yönetim sonucunda emperyalizm yanlısı Devlet Başkanı Mohamed Bazoum devrildi ve tutuklandı; Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Komutanı General Abdurahaman Tchiani başkanlığında kurulan Ulusal Vatan Koruma Konseyi iktidara geldi.

Askeri yönetimlerin politikaları hakkında çok az bilgi var. Ancak bilinen eylem ve açıklamalar, Nijer'i yeni sömürgeciliğin prangalarından ve emperyalist bağımlılık ve sömürüden kurtarmayı amaçlayan ilerici olarak tanımlamamıza olanak sağlamaktadır.

Ulusal Vatan Savunma Konseyi, Nijer'in Fransa ile olan askeri anlaşmadan çekildiğini, uranyum ve altın ihracatının askıya alındığını duyurdu. Fransa'ya askerlerini ülkeden çekmesi için 30 gün süre verildi. Nijer halkı yeni yönetimi destekliyor. Binlerce kişi "Fransa defol!", "Güle güle emperyalizm!" gibi anti-sömürgeci, anti-emperyalist sloganlarla gösteri yapıyor.

Nijer'in uzun zamandır Fransa ile çok yakın bir bağımlılık ilişkisi var. 1960'a kadar bir Fransız sömürgesiydi. Ve "bağımsızlıktan" sonra, diğer birçok ülkede olduğu gibi sömürgeci köleliğin yerini, eski sömürgelerin resmi egemenlik kazandıkları, kukla hükümetler tarafından yönetildikleri ve emperyalist güçler tarafından sömürülmeye devam ettikleri yeni-sömürgeci kölelik aldı.

63 yıllık "özgür" ve "egemen" kalkınmanın ardından Nijer, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olmaya devam ediyor ve büyük ölçüde dış yardıma bağımlı. Devrik Devlet Başkanı Mohamed Bazoum'a göre dış yardım Nijer bütçesinin %40'ını oluşturmaktadır. Bu, nükleer enerji için en önemli maden olan uranyumun büyük rezervlerine rağmen böyledir.

Fransa ve bir bütün olarak Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve BM askeri yönetime karşı çıktı ve devrik başkanı destekledi. Avrupa Birliği, Fransa ve ABD Nijer'e mali yardımı askıya aldı. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Nijer'e karşı yaptırımlar uyguladı ve Paris ve Washington tarafından desteklenen askeri müdahale tehdidinde bulundu.

Ancak, Afrika kıtası üzerindeki emperyalist hegemonya açıkça  geriledi. Yakın zamanda emperyalizme, yeni-sömürgeci bağımlılığa karşı askeri yöntemler düzenleyen Mali ve Burkina Faso liderleri, Nijer'deki askeri isyancıların yanında yer aldılar ve Nijer'e yapılacak bir saldırının ülkelerine savaş ilan etmekle eşdeğer olacağını söylediler. Afrika'nın nüfus bakımından en büyük devleti ve ECOWAS üyesi olan Nijerya'nın Senatosu Nijer'e müdahaleyi kabul etmeyi reddetti. Çad, Cezayir ve Gine de müdahaleye karşı çıktı.

Bir hafta süren ECOWAS ültimatomunun sona ermesinin ardından müdahale gerçekleşmedi. Victoria Nuland Nijer'de "demokrasinin" yeniden tesis edilmesine yardımcı olmak için gitti ve ABD adına Nijerya ordusuna "iyi niyet" teklifinde bulundu, ancak ordu "çok az ilgi gösterdi". Görünüşe göre, ABD Nijer'in yeni liderliğini satın almak istemiş ancak reddedilmiştir.

Afrika kıtasındaki yeni sömürgeci zincirler parçalanıyor. Afrika'nın Batılı "demokratik ortaklara" uzun yıllar süren aşağılayıcı bağımlılığı, Rusya'nın ve Çin’in Afrika kıtasındaki genişleyen varlığı ve son olarak Rusya ile NATO arasında Ukrayna topraklarında yaşanan askeri çatışma ve Rusya'nın ABD ve Avrupa ile rekabeti, Afrika halklarının ulusal kurtuluş mücadelesi için bir itici güç oldu.
ABD ve Avrupa Birliği Ukrayna'daki savaşa gömülmüşken, Afrika'daki özgürlük savaşçıları emperyalizmle sömürü bağlarını koparıyor, emperyalist orduyu topraklarından atıyor. Gözlerimizin önünde, emperyalistlerin hayal ettiğinden çok farklı yeni bir Afrika inşa ediliyor.

Elbette Afrika'daki hareket sosyalist olmaktan uzaktır, ancak anti-emperyalisttir ve Dünyanın en büyük teröristi ABD ve Avrupa'nın hegemonyasına darbe vurmaktadır. Afrika'nın aşağılayıcı bağımlılıktan ve acımasız sömürüden kurtuluş hareketi emperyalizmi zayıflatmaktadır ve dünyanın tüm ilerici güçleri tarafından desteklenmelidir.

Nijer Halkının Emperyalizm Karşıtı Mücadelesini Destekleyin!

Batı'nın Emperyalist Askeri̇ İşgalı̇ne Hayır!

Emperyalizme Karşı Yaşasın Halkların Mücadelesi̇!

Anti-Emperyalist Cephe[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.