1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Açlık Grevi Direnişçileri Çadırdaki Anılarını Anlatıyor; Sanatçı Adam Broomberg Çadırı Ziyaret Etti

Almanya’da yaklaşık 5 aydır 129’a /b yasalarına karşı süresiz açlık grevinde olan ve Temmuz ayından beri Berlin’de Almanya Adalet Bakanlığı önünde kurulu bir çadırda yatıp kalkan direnişçiler gün İçinde yaşadıkları anıları paylaşıyorlar.

148 gündür açlık grevinde olan Eda Deniz Haydaroğlu 12 Ağustos Cumartesi günü direniş çadırında yaşadığı bir anıyı anlatıyor;

“Bugün Adam Broomberg isimli bir sanatçı, aktivist ve eğitmen tesadüfen direniş çadırımızın önünden geçti. Çadırı görünce merak edip sordu. Ona buradaki tutuklamalardan ve direnişimizden bahsettik. Çok etkilendi ve bizimle bir video çekmek istedi. İngilizce çektiğimiz videoda, kısaca tutuklanan dört arkadaşımız için açlık grevinde olduğumuzu ve adalet Bakanlığı önünde direndiğimizi anlatmamızı istedi.

İnstagram’da 50bin den fazla takipçisi olan Adam Broomberg, videoyu orada paylaşacağını ve bizi etiketleyeceğini söyledi. Ayrıca iletişim içinde kalmak istediğini ve yardım etmek istediğini söyledi.

Çok heyecanlandığını ve etkilendiğini “beni Allah buraya gönderdi. (…)bu çılgınca bir şey(…)sizi çok seviyorum…size sahip çıkacağım” demesinden anladık.

Çadırda yatıp kalktığımızı belirttik o da mutlaka tekrar geleceğini ve bize çiçekler getireceğini söyleyerek ayrıldı.

Açlık grevi direnişinin insanları etkilemek ve vicdanlarına seslenerek hareket geçirmek için en etkili eylem biçimi olduğunu bir kez daha gördüm. Din dil ırk fark etmiyor…böyle haklı ve onurlu bir direniş karşısında kimse sessiz ve tepkisiz kalamaz. Günlerce kendi vücuduna “eziyet” eden, gün gün eriyen bir insan haksız olamaz. Direnmenin haklı ve meşru nedenleri olmalıdır. Bizim için de öyle. Gün gün eriyoruz…

Açlık grevindeyiz çünkü Alman emperyalizmi tüm değerlerimize, demokratik hal ve özgürlüklerimize saldırıyor. Bizi susturmak, yıldırmak ve yok etmek istiyor. Bu saldırılar karşısında sessiz kalamayız. Bizi yok etmelerine izin veremeyiz. Yoldaşlarımızı böyle içi boş bir iddianame ile tamamen demokratik faaliyetlerinden dolayı haksız yere tutuklamalarına özgürlüklerini gasp etmelerine izin veremeyiz. Direnişimiz yoldaşlarımıza duyduğumuz sevgi ve özlemi, tarihimize ve değerlerimize duyduğumuz vefa ve borçtur. Çünkü tarihte dünya halkları, bugün gasp edilmek istenen demokratik haklarımızı can ve kan bedeli ödeyerek kazandılar. O tarihe ve değerlere sahip çıkıyoruz. Tarihimizden öğreniyoruz. Haklar sadece bedeller ödeyerek, direnerek kazanılır. Direne direne kazanacağız. Ve açlık grevi direnişimizin kazanmak için en doğru yol olduğunu bugün bir kez gördüm.

Zaferi Açlığımızla, direniş çadırlarımız, küçük büyük eylemlerimizle kazanacağız. Tek tek dağıttığımız bildiriler, basına gönderdiğimiz mektuplar, yaptığımız ziyaretler, tek tek astığımız afişler, duvar gazeteleri, pankart bizi zaferimize taşıyacak”
Etiketler: , ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.