1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Musa Asoğlu’nun İade Mahkemesi Görüldü


20 Temmuz günü Almanya'nın Hamburg kentinde Musa Aşoğlu’nun iade mahkemesi görüldü. Cezası bir ay sonra bitmesine rağmen mahkeme heyeti Musa Aşoğlu’nun "tehlikeli" olması ve mahkeme salonundan "kaçırılma" ihtimali gibi gerçekçiliği olmayan bahanelerle elleri ve ayakları kelepçeli getirildi.

 

Mahkeme esnasında hâkim Musa Asoğlu’na neden Almanya'da kalmak istediğini sordu. Musa Aşoğlu ise sorunun yanlış olduğunu vurgulayarak neden Hollanda'ya iade edilmek istemediğini anlatacağını söyledi. Musa Aşoğlu Hollanda'ya iade edilirse orda yeniden bir yargılama sürece olmayacağına dahil ve ABD'ye iadesi gündeme gelmeyeceğinin garantisi olmadığını vurguladı. Bu nedenlerle Hollanda'dan bunların olmayacağına dahil resmi bir bilgi gelmediği sürece Hollanda'ya iadesini kabul etmeyeceğini açıkladı.

 

Diğer yandan Musa Aşoğlu mahkeme başkanına neden 3 yıldır savcı Seton kendisinin Almanya'da kalacak şekilde bütün işlemlerin yapılmasını istediğini ve birden cezanın sonuna gelindiğinde karar değiştirip iadeyi uygun gördüğünü sorguladığını anlattı. Bunun masum olmadığını vurguladı.

 

Ek olarak Musa Aşoğlu Almanya'da kalıp hukuki hakkını kullanarak içerde yapamadığını çıkınca yapmak istediğini anlattı: anayasa mahkemesine giderek 129 b yasasından yargılandığı dava ile ilgili dava açmak istediğini anlattı çünkü bu yasa hukuksuz. 129 a yasasında katalog suçlar vardır ve cezalar bu suçlara göre verilir ama 129 b yasasında böyle bir katalog olmadığını her şeyin suç sayıldığını anlatarak haklarımıza nasıl bir saldırı olduğunu gösterdi. Bu nedenle ironi yaparak "insanın alman "teröristi" olası geliyor en azından suçun belli" diye 129 yasası ile ilgili dalga geçti.

 

Savunmasının devamında Musa Aşoğlu hapishane idaresinin ve hapishane çalışanlarının ona karşı söylemlerini aktardı:

"Ne yaparsan yap cezanın tamamını yatacaksın"

"Bu hücrenin dışında başka bir hücre görmeyeceksin"...

 

Bunları söyleyenler IŞİD'den yargılananları yarı açık hapishanelerde tuttuklarını, en fazla 4 yıl ceza verdiklerini ve bu cezanın en fazla yarısını yattırdiklarinı vurguladı. Onlara yapılan muamele bu ama solculara yapılan muamele ise tecrit ve kelepçeler.

 

"Rehabilitasyon" dedikleri bölümle ilgilenen kişi ile olan görüşmesini de aktardı Musa Aşoğlu. Bu kişinin çıkınca ne yapacağını sorduğunu ve Musa Aşoğlu'nun bu soruya " Türkiye faşizmine karşı mücadele etmeye devam edeceğim" demesine rağmen bu cümlesinin dosyasına yazılış şekli "örgüt üyeliğine devam edeceğini söyledi" diye olduğunu anlattı.

 

Musa Aşoğlu: "Tabiki faşizme karşı mücadele etmeye devam edeceğim, bu cümleden nasıl "örgüt üyeliğine devam edecektir" diye anlayabiliyorsunuz? Kaldı ki ben o günde söyledim istemiyorsanız o zaman gelin beni ikna edin ben iknaya açığım istediğiniz uzmanı getirin beni faşizmin kötü bir şey olmadığına ve faşizme karşı mücadelenin gerekmediğini dahil ikna etsin edebiliyorsa. O kadar tacizci, çocuk tecavüzcü lerine terapi uyguluyorsunuz o zaman solculuk suçsa hadi bizede terapi uygulayın açığım gelin ikna edin ama edemezsiniz çünkü ikna etmeniz mümkün değil" dedi. Bunun üzerine çalışan ona "seninle siyasi tartışmaya girmemem gerektiğini yukardakiler söylemişti" diye cevap verdi.

 

Çünkü çok iyi biliyorlar faşizmin savunulacak bir yanı yok faşizmin, faşizme karşı mücadele ise tamamen meşru. Nasıl ki 1940 yıllarında Nazilere karşı mücadele etmek meşru bir zemine oturduysa bugünde faşizme karşı mücadele etmek o kadar meşru.

 

Mahkeme iki hafta içerisinde kararını açıklayacağını söyledikten sonra son buldu.

 

Musa Aşoğlu'nun İadesine İzin Vermeyeceğiz!

 

Musa Aşoğlu'na Özgürlük!

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.