1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Hatay Depreminin Ardından Hatay'da Halk Kaderine Terk Edildi

6 Şubat'ta yaşanan depremde Hatay'ın Antakya ilçesi ve çevresindeki ilçeler yerle bir olmuş ve kent yok olmuştu, ama aradan geçen 6 aya rağmen Antakya'da bir düzelme olmamıştır. AKP hükümeti orada yaşayan halkı çeşitli yaptırımlarla başka yere sürmeye ve kenti boşaltmaya çalışıyor.

Hatay'da yaşanan büyük felaketin ardından AKP hükümetinin yetkilileri ancak olay yerine 3-4 gün sonra ulaşmış ve halkı çaresizliğe bırakmıştır. Yaşanan büyük depremde halk evlerini kaybedince farklı yerlere zorunlu olarak göç etmek zorunda kalmıştır. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Antakya'yı bırakmayan yerel halk kendi çaresizlikleriyle baş başa bırakılmıştır.

Büyük Deprem'den 6 ay geçmesine rağmen hâlen kentte elektrik, su, yemek ve barınma gibi en temel ihtiyaçlar karşılanamamaktadır. AKP hükümetinin verdiği tüm sözlere rağmen, pratik yaşamda halk tüm büyük zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam etmektedir.

Temel İhtiyaçlar Yok

Depremden sonra şehir dışına göç etmek zorunda kalan Antakya'lilar büyük zorluklarla hayatlarını sürdürmeye devam ederken en büyük sorun ise Antakya'da kalan yerel halkın çekiyor. Yeteri kadar temel ihtiyaçlara ulaşamayan halk; en temel ihtiyacı olan su, elektrik, internet, yemek ve barınma sorunlarını hâlen çözebilmiş değil. Ayrıca yaz ayı olmasından dolayı halk, haşereler ve sivrisineklerin arasında yaşamını sürdürmeye devam ediyor.

Molozlar Kansere Davetiye Çıkarıyor

Resmi kararname olmasına rağmen yıkılmış binaların ayrıştırılmasının yerinde olmasının yasak olduğu Antakya'da firmalar bu ayrışmayı hâlen yerinde yaparak ve üstelik su sıkmaları mecburi olmalarına rağmen bunu yapmayarak, orada yaşayan halkı kanser ile karşı karşıya bırakıyor. Antakya ve çevresinde onlarca mahallede firmalar ile halk kavga etmeye ve tartışmaya devam etmesine rağmen halk mağdur edilmeye devam ediliyor. Devlet genel seçim öncesinde yıkılan binaları ihalelere çıkarıp firmaların parasını öderken, seçimden sonra bu parayı ödememek için halka 'benden para istemeyin, binada ne varsa sizindir' diyerek içinden çıkmaya çalışarak halkı mağdur etmeye devam ediyor.

Coğrafi Denge Yok Edilmek İsteniyor.

Antakya'da yaşayan Aleviler, Hristiyanlar, Ermeniler ve Yahudiler gibi etnik kimliği taşıyan halk coğrafi yapının yok edilmesine dikkat çekti. Özellikle temel ihtiyaçlarının karşılanmamasının altında, orada yaşayan yerel halkın başka yerlere göç ettirilmeye çalışılarak, ilerde farklı insanların oraya taşındırılıp orada olan coğrafi yapıyı yok etmeyi hedefliyor. Özellikle bazı Alevi köylerini zorla istimlak etmeye çalışan devlet, Alevi köyleri üzerinde bulunan büyük devlete ait ormanlara dokunmayarak özellikle Alevi köylerini seçmesi, orada yaşayan halk tarafından bilinçli olarak görülüyor.

Halk Tepkisini Çeşitli Eylemlerle Gösteriyor

Antakya uzun çarşıda bazı esnaf sattığı eşyaları yakarak protesto ederken, Antakya Küçük sanayi sitesindeki esnaf da mobilyaları yakarak hükümeti protesto etti. Ayrıca dün çeşitli Alevi köylerinde, bölgenin CHP Milletvekilleriyle bir araya gelen halk, yaşananlara tepki göstererek özellikle istimlak edilmek istenen Alevi köylerini terk etmeyeceklerini belirterek, yaşananlara tepki gösterdi.

 Belirsizlik sürüyor.

Depremden geçen 6 ay sonrasında hâlen ileriye yönelik bir projenin olmaması, AKP hükümetinin o bölgede yaşayanları kendi kaderlerine terk ettiğini bir kez daha gösteriyor. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Basın Bayramı dolayısıyla Antakya'lılara gazetecilerle bir araya gelmiş ve gazetecilerin 'Hatay ne zaman düzelmeye başlar?' sorularına tam anlamıyla yanıt verememiştir. Şimdilik, hırsızlık olaylarına karşı seferberlik başlattıklarını ifade etmiştir. Bu durum ise devletin uzun vadeli o bölgeye halen düzenli bir planının olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca şehir merkezinin inşasının nasıl olacağı, Alevi halkının yoğunlukla yaşadığı Armutlu ve Sümerler mahallesindeki depremden sonra boşalan büyük alanların ne olacağı, orada yaşayan yerli halkın topraklarının ne olacağı da belirsiz.

 Hatay Özel Afet Bölgesi ilan edildi.

Hatay'da bir sürü sivil toplum örgütü ve sendika aynı talep için sesini çıkarttı. Bunlardan biri olan Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası TÖB Sen; Deprem sonrasında yaşanan en temel konulardan birisi barınma sorununun büyümesi, yaşanan iç göç sonrasında konut ve kira fiyatlarında yaşanan anormal artışlar, depremin yarattığı yıkımın sadece fiziki olmadığını, Hatay olarak ciddi bir toplumsal yıkımla da karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

TÖB Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Hizam Hazırcı  yaptığı açıklamada; 'Deprem sonrasında yaşanan en temel konulardan birisi barınma sorununun büyümesi, yaşanan iç göç sonrasında konut ve kira fiyatlarında yaşanan anormal artışlar, depremin yarattığı yıkımın sadece fiziki olmadığını, Hatay olarak ciddi bir toplumsal yıkımla da karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Deprem sonrasında yaşanan en temel konulardan birisi barınma sorununun büyümesi, yaşanan iç göç sonrasında konut ve kira fiyatlarında yaşanan anormal artışlar, depremin yarattığı yıkımın sadece fiziki olmadığını, Hatay olarak ciddi bir toplumsal yıkımla da karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Ekonomik yaşam yok olmuş insanlar suya, ekmeğe muhtaç bırakılmıştır. Hatay’a özel teşvikler verilmesi ve mevcut  SGK, vergi borçları , doğalgaz, elektrik ve su borçlarının silinmesi zorunlu bir gerekliliktir.

 Hatay’ın yeniden ayağa kalkabilmesi için, barınma, ilaçlama, iş olanaklarının artırılması, eğitim, sağlık sorunlarının acilen giderilmesi şarttır. Bu şartlarda yaşayan Hatay halkı ya Hatay’ı terk edecek ya da ölümle karşı karşıya kalacak. UYARIYORUZ Hatay halkında bu gidişle ya sefaletten ya da hastalıktan ölümler yaşanacaktır. Bu yüzden derhal,hemen şimdi Özel Afet Bölgesi ilan edilerek desteklenmelidir. ‘dedi.Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.