1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya’da Jungewelt Gazetesi 11 Temmuza Çağrı Ve Avukatlarla Röportaj Yayınladı


Almanya’da JUNGEWELT gazetesi Serkan Küpelinin avukatı Anna Busl ile röportaj yaparak, Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpelinin 11 Temmuz’da görülecek mahkemesine çağrı yaptı.

Haberin linki;

https://www.jungewelt.de/artikel/454407.repression-gegen-linke-solche-verfahren-zeigen-wieviel-recht-noch-existiert.html

Haberin Türkçesi;

"Bu tür davalar hukukun hala ne kadar “var “olduğunu gösteriyor".

NRW: Türkiye'den üç anti-faşist ve sosyalist FRG'de 129b paragrafı uyarınca suçlandı. Anna Busl ile bir söyleşi

Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli "yabancı terör örgütü" üyesi olmakla suçlandı. Ne ile suçlanıyorlar?

Her üçünün de farklı zamanlarda DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi) üyesi oldukları iddia ediliyor. İddianameye göre, örgütün hiyerarşik yapılarına dahil oldukları ve "dernek için arka cephede çalıştıkları" iddia ediliyor. Özellikle, üçünün yönetici pozisyonlarında bulundukları ve bu sıfatla bağış toplama, propaganda faaliyetleri vb. yürüttükleri iddia ediliyor. Hiçbiri cezai bir suçla suçlanmıyor, ancak toplantılar ve sanatsal özgürlüğün kullanılması gibi Anayasa tarafından korunan yasal davranışlarla suçlanıyorlar. Suç teşkil ediyor çünkü bu davranışların üyelik faaliyetlerinden bahsetmesi gerekiyor.

 

Davanın 14 Haziran'daki başlangıcında, üç sanık ikişer korumayla birlikte ayırıcı bir paravanın arkasında duruşmalara katılmak zorunda kaldı. Devlet Koruma Senatosu önündeki yargılamalarda bu olağan mıdır?

 

"Geleneksel" olan başka bir şeydir. Gerçek şu ki, bu tür önlemlerin alınmadığı çok sayıda devlet koruma davası- yani özel bir mahkeme önünde görülen davalar- vardır. Savunma makamı, sanığın cam bir kafeste, savunmadan ayrı ve özel koruma altında tutulmadığı çok daha fazla sayıda dava sayabilir. Ayrıca bu önlemlerin "Bakın, işte oradalar. Özellikle tehlikeliler" - bunun masumiyet karinesine tamamen ters düştüğünü çok iyi bilerek. Gerçek şu ki, bu durum savunma olanaklarını büyük ölçüde kısıtlamaktadır. Bu tek kelimeyle saçmalıktır: Suçun işlendiği iddia edilen dönem on yıldan daha eskiye gitmesine rağmen üçü yıllarca tutuklanmadı ve şimdi tamamen korunmaları gerekiyor- savunma avukatları tarafından bile?

Ayrıca kendi kendine okuma prosedürünü de eleştiriyorsunuz. Bu nasıl işliyor?

Kendi kendine okuma, ilgili belgelerin ana duruşma dışında okunması anlamına geliyor. Prensip olarak sözlü ve kamuya açık olması gereken ana duruşmanın içeriği böylece bir "arka odaya" kaydırılıyor. Bu konudaki söylem, yani kamusal tartışma, sessiz bir dolaba sürgün ediliyor. Ama sadece bu da değil: Kendi kendini okuma prosedürüne dahil edilecek belgeler arasında, örneğin polis memurlarının çok sayıda notu bulunmaktadır. Bunların değerlendirmeleri ya da iddiaları, örneğin üçüncü şahıslardan gelenler, yüzleşme ya da geçerlilik tartışması imkânı olmaksızın sunulduğunda ve kullanıldığında, polis soruşturmasının kâğıda dökülmüş bulguları gözden geçirilmeksizin ya da eleştirilmeksizin yeniden özetlenmiş olur. Polis eylemlerinin gözden geçirildiği ana duruşma böylece bir komediye dönüşür. Biri rahatlıkla şöyle diyebilir: O zaman ana duruşmaya gerek yok, polis soruşturmaları doğrudan kararı temsil edebilir.

 

Başka bir davanın belgeleri, iç istihbarat servisinin bir "gizli ajanının" baskı altında olduğu için sanığı ağır bir şekilde suçladığını gösteriyor. Bu davada savunmanın dosyalara erişimi sağlandı mı?

 

İddianameden sonra savunmaya bu davalardan bir alıntı gönderildi- bu noktada Federal Savcılığın gerekçesi gibi bunun nedeni de belirsizliğini koruyor. Gerçek şu ki, Anayasayı Koruma Dairesi burada harekete geçmiştir. Ayrıca savunmanın hala dava dosyasının tamamına sahip olmadığı, ancak verilen parçalarla yaşamak zorunda olduğu da bir gerçektir. Anayasayı Koruma Dairesi'nin gerçekte nasıl bir rol oynadığını kontrol etmek nasıl mümkün olabilir?

Bu davanın kamuoyu için önemi nedir?

Üç sanık anti-faşist ve sosyalist - bu yüzden yargılanıyorlar. Özel kuralları olan özel bir mahkeme önünde. Bu tür yargılamalar hukukun hala ne kadar var olduğunun ya da ne kadar az olduğunun bir ifadesidir.


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.