1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli Emperyalizmi Yargılıyorlar 3.Duruşma

 21 Haziran 2023 tarihinde 3 devrimci tutsak Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli'ye karşı açılan davanın 3.duruşması görüldü. 3. Duruşma ilk iki duruşmanın devamı olarak cam kafes işkencesinin kaldırılması ile başladı.

İlk sözü alan Özgül Emre heyet başkanının 'önce sizi tanıyalım, sonra cam kafesi kaldırabiliriz' sözlerine yönelik konuştu; 'Mahkeme heyeti cam kafes ile ilgili önce bizi tanımak istediğini defalarca vurguladı. Peki tanımak nedir?

Bilimsel olarak tanımak somut bilgilere dayalıdır. Heyet başkanı bizi tanımak için dosyamıza bakabilir. Ne var bizim dosyalarda? Binlerce sayfada demokratik faaliyetlerden başka ne var? Burjuva hukukunu esas alınca hangi biri suç sayılıyor? Dosyanın hiçbir yerinde işlediğimiz bir suçu tespit edemezler. Veya gitsinler bizimle 13 aydır temasta olan hapishanelere ve orada çalışan görevlilere sorsunlar. Hangi biriyle sorun yaşamışız? Bir tartışma mı olmuş? Tanımaksa istedikleri, bizleri bu bilgiler üzerinden tanıyabilirler. Asıl tanımayan biziz. Tanışmak karşılıklıdır. Asıl bizim sizi tanımamız gerekiyor, asıl siz kendinizi bize tanıtmalısınız.'

Özgül Emre'nin konuşmasından sonra savunma cam kafesin kaldırılması ile ilgili resmi dilekçe verdi. O dilekçe ile birlikte verilen ek dilekçelerden sonra mahkeme heyeti 1 saatlik ara verdi.

Aradan sonra ise savcılık tarafından mahkemeye sunulmak istenilen bir belge ile ilgili tartışıldı. Savcılık sunmak istediği belgeyi; DHKP-C'nin ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu vurgulamak için sunmak istiyordu. Savunma bu belgenin sunulmasının yasalara aykırı olduğunu, Türkçeden Almancaya çevrildiği iddia edilen belgenin çeviri konusunda usul hatalar barındırdığı tespit etmişti. NRW eyaletinin Ceza Muhakemesi Kanunu'nun öngördüğü biçimde çevrilmediğini, çeviri işleminin şüpheli olduğunu öne sürdü.

İtiraz dilekçesi avukatlar tarafından okunurken mahkeme heyeti bir telaşa kapıldı. Hakimler birbirlerine bakıp durdular, yasalara bakıp savcılığın yaptığı hataya çözüm bulmaya çalıştılar.

Dilekçe okunduktan sonra savcı söz alıp söz konusu belgelerin arasından bir tanesini öne sürüp çeviri işleminin doğru yapıldığını iddia etti.

Hakimler; savcının yaptığı itiraza sevinir bir şekilde onaylayıcı şekilde kafa salladılar, savcının belgeyi sunmasını onaylayabilecekleri bir nokta bulunduğu için sevindiklerini gizleyemediler.  Savcıdan sonra hakimler bir çember kurup dakikalarca aralarında konuştular. Savcının belgesini tespit edilen usulsüzlüklere rağmen nasıl onaylayabileceklerini tartıştılar.

Avukat Meister; Savcının sunduğu belgenin, bugün herkes tarafından güvenilirliği tartışılan bir büro tarafından çevrildiğini söyledi. Ancak mahkeme heyeti kararı vermişti bile. Meister'in söylediklerini 'tamam, not alınmıştır' şeklinde cevaplayıp savcının belgeyi sunmasını onayladı.

Yaklaşık 4 saat süren duruşmaya toplam 30 kişi katıldı.

Heyet başkanı tarafından okunan belge; DHKP-C kongre raporundan alınan bir kır gerilla değerlendirme yazısıydı. Heyet başkanı, yazıyı okuduktan sonra duruşmayı sonlandırdığını açıkladı. Bir sonraki duruşma ise 11 Temmuz'da, saat 9:30'da yine aynı salonda olacak.

Faşist 129 Yasası Kaldırılsın Komitesi Olarak Tüm Halkımıza Çağrımızdır!

11 ve 12 Temmuz 2023 tarihlerinde görülecek 4. ve 5. duruşmalara kitlesel bir şekilde katılmamız gerekiyor. İlk 3 duruşmada gördüğümüz gibi, daha henüz kanıt değerlendirme aşamasına gelinmeden keyfi kararlar başlamıştır. Bu keyfiliklerin önünde engel olabilmek için, mahkeme heyetinin keyfi kararlarını teşhir edebilmek için en kitlesel şekilde o mahkeme salonlarını doldurmak zorundayız. Ayrıca cam kafes işkencesinin sürdürülmesi konusunda karar açıklayacağını belirten mahkeme heyeti, bu kararını açıklarken halkımızı karşısında bulmalıdır.

Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli gibi biz de cam kafes işkencesini kabul etmeyeceğiz!

11 ve 12 Temmuz 2023 tarihlerinde, saat 9:30'ta Düsseldorf'ta, Kappelweg 36 adresinde bulunan OLG mahkemesinde buluşalım.

Yargılanan Değil, Yargılayan Biz Olalım!

Özgül Emre, İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli Onurumuzdur!

Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!

Kahrolsun Almanya Emperyalizmi, Yaşasın Mücadelemiz!

Halkız Haklıyız Kazanacağız!

Faşist 129 Yasası Kaldırılsın Komitesi[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.