1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Aclık Grevi Direnişi Gençliğin Elinde. Sag 90 lı Günlerde

Almanya'da faşist 129 AB yasasının kaldırılması ve Almanya hapishanelerindeki 4 özgür tutsağın serbest bırakılması talebiyle Eda Deniz Haydaroğlu tarafından başlatılan süresiz açlık grevi direnişi, 90'lı günlere ulaştı. 

Süresiz Açlık Grevi, şu anda Eda Deniz'le birlikte üç kişi tarafından sürdürülüyor. 

Üç kişi.. Üç Dev-Gençli. 

Eda Deniz Haydaroğlu, süresiz açlık grevinin 91. gününde.

Ilgın Güler, 40. gününde. 

Sevil Sevimli ise 35. gününde. 

Üç Dev-Gençli, süresiz açlık grevleri silahını kuşanarak, Alman emperyalizmine güçlü vuruşlar yaptılar. Aç bedenleri ve açlık grevi kararlılığıyla, 129 AB'yi, halkımıza ve Alman demokratik kurumlarına anlattılar.  

AÇLIK GREVİ SİLAHININ KUŞANILMASI 1980'Lİ YILLARA UZANIR

Türkiye sınıflar mücadelesi tarihinde, açlık grevi silahının yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanması, 1980 cuntasından sonradır. Nazım Hikmet'in açlık grevinde olduğu gibi, daha önceki yıllarda da tekil eylemler olarak gündeme gelmiştir. 

Ancak açlık grevleri, 12 Eylül 1980 cuntasından sonra, hapishanelerde mücadelenin temel biçimlerinden biri oldu. 

Bir haftalık, 10 günlük sürelerle başlayan açlık grevleri, giderek uzadı ve ölüm oruçlarına evrildi.

Faşizmin hapishanelerdeki teslim alma politikalarının bozulmasında, açlık grevleri ve ölüm oruçları, çok tarihi bir rol oynadı. Şehitler verildi, sakat kalanlar oldu, ama düşmanın saldırıları, bu silahlha püskürtüldü. 

AÇLIK GREVİ SİLAHI HALKIN ELİNDE

1986-87'lerden itibaren gelişen halkın mücadelesinde de açlık grevleri, yaygın biçimde kullanılmaya başlandı. 

O dönemde Yeni Çözüm dergisinde şöyle bir başlık yer aldı: 

"AÇLIK GREVİ SİLAHI HALKIN ELİNDE". 

Bu yazının başlığını da işte bu tarihten esinlendik. 

Öğrenciler, işçiler, kamu emekçileri, cuntanın pasifikasyonunu aşarken, bu silahı yaygın ve etkili bir biçimde kullandılar.

Devrimcilerin hapishanelerde yarattığı direniş geleneği ve yöntemleri, emekçi halkın elinde bir silaha dönüşmüştü artık.   

SİLAH, ÜÇ DEV-GENÇLİ'NİN ELİNDE!

Üç Dev-Gençli, aynı anda süresiz açlık grevindeler. 

Bu, Avrupa tarihinde ilktir. 

Süresiz açlık grevi silahını ilk kuşanan Eda Deniz Haydaroğlu'nun direnişi 90'lı günlere ulaşmıştır. Bu da Avrupa'da ilktir. 

Gençlik mücadele ve direnişte yeni bir yol açıyor.

Avrupa'da büyüyen yaşayan bütün gençler için, onurun, sorumluluğun, fedanın, vefanın, öncülüğün yoludur bu. 

Gençlik bir dinamit fitilidir ve o fitil, bazen için için, bazen hızla yanmaya devam etmektedir. 

O fitilin patlatacağı dinamitlerle, faşist yasaların, ırkçılığın, yozlaşmanın kale duvarlarında büyük gedikler açılacak ve o duvarlar, önünde sonunda yıkılacaktır.

Bu tarihsel öncülüğe, bu tarihsel fedaya ve vefaya karşılık olarak, yazımızı ülkemiz gençlik tarihinin şu güzel sloganıyla bitiriyoruz: 

Yaşasın Dev-Genç!

Yaşasın Dev-Gençliler! 
  

 
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.