1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Yunanistan'da Tutsak Türkiyeli 11 Devrimcinin Temyiz Mahkemesinin 2. Duruşması Yapıldı

Yunanistan'da 3 yıldır tutsak olan ve işbirlikçi Miçotakis hükümetinin talimatlarıyla toplam 333 yıl hapis cezası verilen Türkiyeli 11 devrimcinin temyiz mahkemesinin 2. duruşması 12 Aralık Pazartesi günü, Atina'da bulunan Koridallos Kadın Hapishanesindeki duruşma salonunda yapıldı.

 

Duruşma başlamadan önce Yunanistan Halk Cephesi üyeleri ve Türkiyeli 11'lerin Avrupa'nın değişik ülkelerinden destek için Atina'ya gelen yoldaşları mahkeme önünde bir basın açıklaması yaptılar. Türkçe, Yunanca ve İngilizce olarak yapılan açıklamada, Türkiyeli 11'lerin tutsaklık ve yargılama sürecinde yaşadıkları hukuksuzluklardan bahsedildi. Türkiyeli 11'lerin bu adaletsizliğe karşı 7 Ekim tarihinden beri adil yargılanma talebiyle süresiz açlık grevinde oldukları, sağlıklarının hızla bozulduğu, buna rağmen mahkemenin keyfi gerekçelerle ertelenerek, yargılama sürecinin uzatılmaya çalışıldığı, bunun açlık grevindeki devrimcileri öldürme ya da sakat bırakma anlamına geleceği ifade edildi.

 

Yapılan açıklamada "1 aralıkta yapılan duruşmada sonraki duruşmaların 12 ve 14 aralıkta yapılacağı açıklanmıştı ancak mahkeme sekreterliğinden öğrendiğimiz bilgiye göre 14 aralıkta yapılması planlanan duruşmanın yapılmayacağı söylendi. Bunun anlamı çok açık. Bunun anlamı Türkiyeli 11 devrimciyi öldürmeye, sakat bırakmaya çalışmak. Çünkü duruşmanın erteleneceği söylenen tarih olan 10 ocak 2023'te Türkiyeli 11'ler açlık grevinin 96. gününde olacaklar. 10 Ocaktan sonra yapılacak duruşmalar sırasında 100'lü günlerinde olacaklar. Sağlıkları bozulacak. Yaşamları risk altına girecek. Kalıcı sakatlık hatta ölüm bile olabilir. Buna rağmen duruşmanın böyle basit bir gerekçeyle, keyfi bir şekilde ertelenmesi kabul edilemez. Buradan dünyanın her yerinden tüm dostlarımızı Türkiyeli 11'lerle dayanışmaya, onların adil yargılanma talebini sahiplenmeye çağırıyoruz. Onların yaşamlarını ve özgürlüklerini mücadelemizle kazanacağız" denildi.

 

Açıklamanın ardından Türkiyeli 11'lerin de getirilmesiyle birlikte içeri girildi. Yaklaşık 30 kişinin izleyici olarak katıldığı duruşma salonuna açlık grevinin 67. gününde olan tutsaklar yine sloganlar ve zafer işaretleriyle girdiler.

 

Duruşmada ilk olarak avukatlar söz alarak Türkiyeli 11'lerin açlık grevinde olduklarını, bu nedenle yargılamanın hızlı bir şekilde bitirilmesi gerektiğini ifade ederek 14 aralıkta yapılacağı ilan edilen duruşmanın ertelenmemesini ya da yakın bir tarihe ertelemesi talebinde bulundular. Ancak mahkeme iş yoğunluğunu ve tatil dönemi olmasını gerekçe göstererek duruşmalara 10, 12 ve 30 Ocak tarihlerinde devam edileceğini açıkladı.

Mahkemenin bu kararının ardından 1 Aralıkta yapılan duruşmada sorgusu tamamlanmayan siyasi şube polisinin sorgusuna devam edildi. Avukatların ve tutsakların soruları karşısında önceki duruşmada olduğu gibi ezberlenmiş cümlelerle kalıp cevaplar vermeye çalışan tanık polis sık sık önceki ifadeleriyle çelişen, verdiği ifadelerin yalan olduğunu gösteren cevaplar vermeye devam etti.

Tanık polisin sorgusunun ardından, mahkeme heyeti, Atina Barosu’nun “anti terör yasalarını protesto” için aldığı grev kararı nedeniyle, duruşmaya ara vererek, bir sonraki duruşmanın 10 Ocak 2023'te saat 9.30'da yapılmasına karar verdi.


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.