1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Yunanistan'da Tutsak Türkiyeli 11 Devrimci İçin 7 Aralık 2022 Tarihinde Atina Barosu'nda Basın Toplantısı Düzenlendi

Türkiyeli 11 devrimci için yapılan basın toplantısına 3 basın kuruluşu -Press Project, Nea Prooptiki ve Efsyn- katıldı.

TPP tarafından canlı yayınlanan basın toplantısı, Türkiyeli 11 devrimci tutsak için kurulan Dayanışma Komitesi üyesi Konstantina Kartsioti'nin konuşması ile başladı.

Konstantina Kartsioti, mahkemenin verdiği kararın düşmanca ve siyasî bir karar olduğunu söyledi. Adil yargılanma talebiyle açlık grevinde olan tutsakların sağlık durumlarını anlattı. Tutsakların, davanın anti-terör yasası kapsamından çıkarılması ve terör örgütü üyeliğinden verilen cezanın iptal edilmesi, mahkeme salonunda mahkeme heyetinin onayıyla işkence yapan işkenceci polislerin ve mahkeme heyetinin cezalandırılması, gasp edilen eşyalarının geri verilmesi vb. taleplerinin kabul edilmesini istedi. Açlık grevinde olan Özgür Tutsaklardan Burak Ağarmış'ın 47 kiloya düştüğünü, tansiyonunun ise sürekli düşük olduğunu aktardı.

Avukat Aleka Zorbala, devrimci tutsakların, Türkiye devletinin baskı ve zulmünden dolayı Yunanistan'a iltica ettiklerini ve her birinin mücadele geçmişini anlattı. 11 devrimcinin tutuklanmasının ve haklarında verilen hapis cezalarının önceden belirlenmiş siyasî bir karar olduğunu belirtti ve bunun Yunanistan'nın Terörle Mücadele Servisi (EYP) ile işbirliği içinde yapıldığının kanıtlandığını anlattı.

Avukat Dimitris Sarafianos, hiçbir delil olmamasına ve müvekkillerinin büyük çoğunluğunun evin altındaki tünelden ve tünelde bulunan silahlardan (ki silahlar, tutuklanmadan sadece bir gün önce tünele konulmuş) haberdar olmamasına, bir kişinin silahları üstlenmesine ve diğer sanıkların hiçbir şey bilmediklerini belirtmesine rağmen silahların delil gösterilerek herkese terör örgütü üyeliğinden ceza verildiğini söyledi.

Ayrıca Sarafianos, tutsakların birinci mahkemede adil yargılama yapılmadığı için başlattıkları süresiz açlık grevinin haklı bir direniş olduğunu belirtti.

Avukat Patrikios Patrikunakos, sanıklar arasında hiçbir ayrım yapılmaksızın herkese aynı cezanın verildiğini ve buna dayanak olarak sadece tanık polisin ifadesinin delil kabul edildiğini ifade etti.

Avukat Yoanna Kurtovik, "anti-terör yasası" olarak da bilinen 187A yasası kapsamındaki kovuşturmalarda bir artış olduğunu söyledi. Bu yasanın, iddia makamının kanıt sunma ve mahkemelerin sanıklar lehine olan yasal haklara uyma zorunluluğunu ortadan kaldırmaya olanak tanıdığını belirtti. Hattâ tutsaklara ihtiyaçları için para gönderenlere terör örgütünü finanse etmek, teröre kaynak sağlamak suçlamasıyla soruşturma açıldığını, dayanışmanın cezalandırılmak istediğini söyledi.

Son olarak, söz alan avukat Thanasis Kabayanis, mahkemenin kararını okuduktan sonraki düşündüklerini paylaştı. Tutuklamalara yol açan adaletsizliklerin tekrarlanmaması için savunmanın ses kaydı ile tutanak altına alınması talebini ve mahkeme başkanının temyiz aşamasında aynı şeylerin tekrarlanmaması taahhüdünü anlattı. İddia makamının tek tanığı olan polisin sürü mantığı ile hareket ettiğini ve herkesi hiçbir ayrım gözetmeksizin aynı potaya koyduğunu söyledi ve bu durumun mahkemede çok net bir şekilde ortaya çıktığını ifade etti ve basın toplantısı sonlandırıldı.[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.