1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Stuttgart'ta 19 Aralık Maraş ve Roboski Anması Yapıldı

19 Aralık'ta, Maraş'ta, Roboski'de Katleden Devlettir!

Faşist Devletten Hesap Soracağız!

STUTGART Halk Kültür Evinde 18 Aralık Pazar günü saat:14.00'de Anma için toplandık.19 Aralık katliamında diri diri yakılan 6 kadın tutsağın kaldığı koğuşta direnen ve ağır yanıklar ile hayatta kalmayı başaran geçtiğimiz günlerde şehit düşen gazimiz BİRSEN KARS'ta anmamız da gülümseyen yüzü ile bizimle birlikteydi. Masa da bulunan büyük boy resmi ile bizi selamlıyordu.

Yine 19 Aralık, Maraş ve Roboski katliamlarının sorumlusunun devlet olduğunu anlatan pankartımız, kadın direniş şehitlerimizin bir kısmının resimleri de anmamız için hazırlandı ve asıldı.

Yapılan kısa bir konuşma ile anmaya katılanlar selamlandı. Ve anma programı hakkında bilgi verildi.19 Aralık'ta, Maraş'ta, Roboski'de katledilenler için yapılan saygı duruşunun ardından şiir dinletisi başladı. Program boyunca parça parça okunan şiirlerden ikisi, 2 arkadaşımız tarafından okundu.

Şiirlerin ardından anma için hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.19 Aralık katliamını ve direnişini anlatan sinevizyonda büyük direniş ve tecrite karşı sürdürülen mücadele de anlatıldı. Maraş ve Roboski katliamlarına da yer verilen sinevizyon gösterisinin ardından tekrar şiir dinletisine geçildi.

 İki arkadaşımızın şiir dinletisinden sonra sıra anma için hazırlanan panele geldi. Panele katılan arkadaşımız 19 Aralık katliamı sırasında kaldığı hapishanedeki direnişi ve katliamı anlattı. Yine tecrit politikasının amacını,19 Aralık katliamına karşı sürdürülen mücadelenin önemini, dünyadaki örnekleri ile kıyaslayarak açıkladı.

 Büyük direnişin siyasi sonuçlarına değinerek, tecrit ve tasfiye politikasının boşa çıkarıldığını direnişin siyasi sonuçlarının günümüzde nasıl yansıdığını da somutlayarak anlattı. Direnişin aynı zamanda NATO'ya, ABD ve AB emperyalizme karşı da verildiğini belirtti.

Anadolu'da direnişin ve mücadelenin neden yenilmez olduğunu direnişte yaratılan kahramanlıkları vurgulayarak belirtti. Direnişin yeni direnişler, yeni gelenekler ile büyütüldüğünü ve mücadele etmeyenlerin nasıl çürüyüp yozlaştıklarının örneklerini de verdi.

 Panelin ardından hazırlanan yemek yendi ve sohbetlere geçildi. Anma etkinliğine 16 kişi katıldı.

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.