1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

İdil Kültür Merkezi Gözaltılarla İlgili Açıklaması

AKP faşizmi, 15 Ekim tarihinden itibaren yüzlerce evi bastı, 80'i aşkın kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Grup Yorum emekçileri Ekim can Yıldırım, Rıdvan Akbaş, Dilan Poyraz, Bergün Varan ve Merve Kurt ve Eser Çelik de bulunuyor.

 

Milyonların aç, işsiz, adaletsiz bırakılmasına sebep olanlar, sağlıktan eğitime kadar tüm politikaları iflas edenler; krizden kurtulmanın yolu olarak tekrar tekrar aynı şeyi yapıyorlar: Halka saldırmak...

 

Ve bu saldırının bir parçası olarak; insanlar gece yarısı kapıları kırılarak, kendilerine uzun namlulu silahlar doğrultularak uyandırılıp gözaltına alınıyor, sokaktan kaçırılıyor. İstanbul'un farklı yerlerindeki karakollara götürülerek avukatları ile görüşmeleri, savunma hakları engellenmek isteniyor. Tehdit edilerek işbirlikçilik teklif ediliyor. Bir yandan da burjuva medyada ipe sapa gelmez yalan-dolan haberler, listeler servis ediliyor; bu gayrimeşru gözaltları içi, komplolarla doldurulmaya çalışılıyor.

 

Ve yine bu saldırının bir parçası olarak, bugün 6 Grup Yorum emekçisi de gözaltında...

 

Bu saldırılarla Grup Yoruma demek istiyorlar ki; "Halk için sanat yapmayın, halkın değerlerini yaşatmayın, oturun oturduğunuz yerde."

Bu saldırılarla halka demek istiyorlar ki; "Devrimcilere, devrimci sanatçılara selam bile vermeyin, uzak durun onlardan."

 

Bu saldırılarla ilk kez karşılaşmıyoruz. Bağımsız ve demokratik bir ülkede yaşayıncaya kadar son bulmayacak bu saldırılar, bunu da biliyoruz.

 

Fakat bizi teslim almaya yönelik her baskı, saldırı bizi daha da güçlendiriyor, çelikleştiriyor. Bu saldırıları boşa çıkarıyoruz, çıkaracağız.

 

Faşizmin saldırılarına karşı hiçbir zaman cevapsız kalmadık. Konserlerimiz yasaklandı; damlara, kamyon kasalarına çıktık, internet konserleri yaptık. Üyelerimiz arananlar listelerine konulduğunda her koşulda üretimlerimizi sürdürdük, onlarca yeni beste yaptık. Tüm üyelerimiz tutuklandığında yeni Yorumcular devraldı bayrağı. En son noktada Helin olup, İbo olup karanfilleştik, bayrak olduk...

 

Bugün de sol göğsümüzün altındaki cevahirde taşıyoruz daima Helin'imizi, İbo'muzu. Bu cevahir; bizim halk sevgimizle, vatan sevgimizle harlanmaya devam edecek. Baskılar, gözaltılar, listeler veya tutuklamalar; bizim halk için üretmemizi engelleyemeyecek.

 

Devrimci sanatçılık yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Müzikten sinemaya, edebiyattan tiyatroya, fotoğrafçılığa; her alanda üretimlerimizi halkla buluşturmamıza hiçbir güç engel olamayacak.

 

Bir tek kişi kalsak bile halk için üretmekten vazgeçmeyeceğiz. Gücümüzü yüreğimize işlediğimiz Helin'den, İbo'dan alarak devam edeceğiz halk için sanat yapmaya...

 

Gözaltlarınız, Listeleriniz Vız Gelir Bize Vız!

126 Kişi Değil; Halkız, Milyonlarız!

Bergün Varan, Rıdvan Akbaş, Dilan Poyraz, Merve Kurt, Eser Çelik ve Ekim can Yıldırım Serbest Bırakılsın!

Grup Yorum Halktır, Susturulamaz!

 

Grup Yorum

Fotoğraf ve Sinema Emekçileri (Fosem)

Kültür Sanat Yaşamında Tavır Dergisi

İdil Halk Tiyatrosu


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.